Yükseköğretim

Yükseköğretim kurumları üniversite, fakülte, enstitü, yüksekokul, konservatuar, meslek yüksekokulu ile uygulama ve araştırma merkezlerinden oluşmaktadır. Yükseköğretim kurumlarına kayıt olabilmek için ortaöğretim mezunu olmak ve üniversite giriş sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Üniversiteler, kendi akademik program ve takvimlerini oluşturan özerk kurumlar olarak eğitim vermektedir. Yükseköğretim hizmetleri devlet ve vakıf üniversitelerinde verilmektedir.

Devlet üniversiteleri ücretsiz hizmet verirken vakıf üniversiteleri kendi yıllık ücretlerini belirlemektedir. Ancak yabancı öğrenciler için devlet üniversiteleri harç talep edebilmektedir. Üniversiteler kendi akademik takvimlerini oluştururlar ve akademik yıl genelde Eylül’de başlar ve Haziran’da biter. Yarı yıl ve yaz tatilleri vardır. Bazı üniversitelerde yaz okulları da vardır.

Uluslararası öğrenciler Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına ilgili yükseköğretim kurumu tarafından belirlenen ve Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan koşulları karşılamaları halinde kabul edilmektedir. Bu koşullar ve kayıt esaslarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız… 

BİLGİ

Tercih işlemleriyle ilgili daha detaylı bilgi için ÖSYM tarafından her yıl düzenli olarak yayınlanan üniversite tercih kılavuzuna göz atabilir ya da www.osym.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Türk üniversitelerinin sunduğu eğitim programları;

  • Ön lisans programları
  • Lisans programları
  • Yüksek Lisans programları
  • Doktora sonrası programlar 

BİLGİ

Programlar, Kontenjanlar, Ücretler ve diğer tüm detaylar için www.studyinturkiye.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.