Yüksek Lisans ve Doktora

Türkiye, eğitimin her alanında olduğu gibi, akademik kariyer için de size çok sayıda fırsat sunmaktadır. Lisans derecesine sahip yabancılar yüksek lisans (master) ve doktora eğitimine Türkiye’de devam edebilir, sağlanan eğitim ve araştırma bursundan faydalanabilir. 

Lisans mezunu olduktan sonra öncelikle yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüm ve üniversiteye karar vermelisiniz. Her bölüm ve üniversitenin kendine özgü kabul koşulları olduğunu unutmayınız. Programa kabul koşulları açısından üniversite ve program arasında farklılıklar olsa da yüksek lisans ve doktora için temel bilimler sınavı (ALES, GRA vb.) gibi sınavlardan başarı puanı istenmektedir. 

BİLGİ

Yüksek lisans ve doktora programları için girmeniz gereken sınavlar ile yeterlilik koşulları hakkında daha detaylı bilgi almak için www.osym.gov.tr adresini ziyaret edebilir ya da başvurmayı düşündüğünüz üniversitenin ilgili yüksek lisans enstitüsü web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Eğer, lisans eğitiminizi Türkiye dışında tamamladıysanız yüksek lisansa başvuru yapmadan önce lisans diplomanızın denklik işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir. Aynı durum, doktora başvurusu sırasında Türkiye dışında tamamladığınız yüksek lisans için de geçerlidir. Denklik işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

ÖNEMLİ NOT

Türkiye dışında tamamlanan ön lisans, lisans ve yüksek lisans eğitimlerine ilişkin diplomaların denklik işlemleri Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılmaktadır. Bu tür diplomalara ilişkin denklik belgesinin alınması sizin akademik başvurularınızda gerekli olduğu gibi iş başvurularında da faydalı olacaktır. Denklik işlemlerinin nasıl yapıldığı ve gerekli belgeleri öğrenmek için denklik.yok.gov.tr adresini ziyaret edebilirisiniz.