Yaygın Eğitim

Örgün eğitim sistemine hiç girmemiş ya da örgün eğitim sisteminin herhangi bir kademesinde bulunan veya bu kademeden ayrılmış ya da bitirmiş bireylere yönelik sunulan eğitimlerin tümüne yaygın eğitim denir. Siz de Türkiye’de bulunduğunuz süre boyunca ilgi, istek ve yetenekleriniz doğrultusunda ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişiminizi destekleyici nitelikteki bu eğitim, öğretim, üretim ve rehberlik programlarına katılabilirsiniz. 

Türkiye’de Millî Eğitim Bakanlığı, farklı ihtiyaçlara yönelik, farklı yaş ve seviyelerden bireylere eğitim programları düzenlemektedir. Yaygın öğretim kurumları vasıtasıyla, örgün eğitimini tamamlayamadıysanız açık öğretim kurumları ile yarım kalan eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Öte yandan mesleki yeterliliğinizi geliştirmek veya kişisel gelişim sağlamak istiyorsanız Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla gelişiminizi sürdürebilirsiniz.  

Sizin de faydalanabileceğiniz bu eğitim programları, Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde bulunan Halk Eğitim Merkezleri aracılığıyla ve uzaktan eğitim yapılan açık öğretim kurumları vasıtasıyla sağlanmaktadır.