Vize İşlemleri

Vize, Türkiye’de en fazla 90 gün kalmanızı ya da transit geçişinizi sağlayan bir izin belgesidir. Türkiye’ye seyahat etmek istiyorsanız, vizenizin olması gerekir. Türkiye’ye giriş için uygulanan vize rejimi vatandaşı olduğunuz ülkeye ve başvuru sebebinize göre farklılıklar göstermektedir. Bu sebeple aşağıda yer alan ülkelere göre yabancıların tabi olduğu vize rejimini incelemeniz ve başvurularınızda ülkenize yönelik aşağıda belirtilen işlemleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Türkiye’ye giriş yapabilmek için iki  vize başvuru yolu  bulunmaktadır. İlk olarak, bulunduğunuz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliğine giderek vize başvurusu yapılabilmektedir. Çalışma vizesi, öğrenci vizesi gibi özel meşruhatlı vize başvurularını, Türkiye’ye seyahat etmeden önce ilgili temsilciliğe başvurarak yapabilirsiniz.

Öte yandan vatandaşı olduğunuz ya da ikamet ettiğiniz ülkeden geliş amacınıza bağlı olarak www.evisa.gov.tr internet adresinden elektronik olarak vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Turistik ve ticari amaçlı vize başvurusunda bulunacaksanız bu platform üzerinden, gerekli adımları uygulayarak vizenizi alabilirsiniz.

Ayrıca vatandaşı olduğunuz ülkeye göre sınır kapılarımızdan vize alabilir, yalnızca pasaport veya kimliğinizle ülkemize giriş yapabilirsiniz. Fakat sınır kapısında vize uygulaması ve vizesiz girişle ilgili uygulamalar ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple aşağıdaki bilgileri okuyarak  ülkelere göre “Vize Rejimi”nden kendi ülkenize yönelik uygulamayı öğrenebilirsiniz. Kontrol et.

 

e-Vize

e-Vize, Türkiye'ye giriş yapılmasını sağlayan bir izin belgesidir. Temsilciliklerimizce düzenlenen  vizeler ile sınır kapılarında verilen vizelere alternatif oluşturmaktadır. Başvuru sahipleri gerekli bilgileri sağlamak ve e-Vize harç ödemelerini belirtilen kredi kartı veya banka kartıyla yapmak suretiyle e-Vizelerini alabilmektedirler.

e-Vize belirli ülkelerle sınırlı bir uygulamadır ve e-Vize’nin verilişine ilişkin esaslar ülkelere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca ülkeler arası yapılan anlaşmalara bağlı olarak bazı ülke vatandaşları vize almadan ülkemize gelerek havaalanlarımızda bulunan e-Vize kioskları üzerinden de e-Vize alabilir. Bu uygulamalar ve diğer detaylarla ilgili bilgi almak için, www.evisa.gov.tr adresini ziyaret ediniz.


BİLGİ

e-Vize başvurusu yaparken harç ödemeniz gerekir. Bu harçlar ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Vatandaşı olduğunuz ülkenin tabi olduğu harç miktarını öğrenmek için www.evisa.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.  

e-Vize başvurusunu aile veya grup olarak yapmak mümkündür. 2-10 kişi arasında değişen, tümü aynı uyruktan olan ve aynı tür belgeye sahip olan aile üyeleri için e-Vize sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca yine aynı uyruktan ve aynı tür belgeye sahip 10-300 arasındaki kişi için grup başvurusu yapmak mümkündür. Vize işlemlerinde yaşanabilecek gecikmelerden dolayı vize başvurunuzu planladığınız seyahat tarihinden en az 90 gün önce yapmanız yararlı olacaktır.

 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’ye turistik ve ticari amaçlı yapacağınız seyahatler için e-Vize platformu üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bu amaçlar dışındaki başvurular için dış temsilciliklerimize başvurmanız gerekir.

Başvuru ve e-Vize hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.


Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliğine Yapılan Vize Başvuruları

Turistik ve ticari amaçlar dışında kalan, çalışma vizesi, öğrenci vizesi gibi özel meşruhatlı vize başvurularının, Türkiye’ye seyahat etmeden önce, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili dış temsilciliği (Büyükelçilik Konsolosluk Şubesi veya Başkonsolosluk) aracılığıyla yapılması zorunludur.

Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına veya başvuranın pasaportunun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport veya seyahat belgesi) ve hatta dönemsel olarak büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Bu nedenle ilgili temsilcilikten bilgi alınması gerekmektedir.


Vize Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

•             Başvuruyu şahsen yapmanız gerekir.

•             Pasaportunuzun yıpranmamış olması gerekir. Yıpranmış pasaporta vize alsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olduğundan pasaportunuzu yenilemenizde fayda bulunmaktadır.  vardır.

•             Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az bir yıl olmasına özen göstermelisiniz.

•             Mülakat sırasında, yetkilinin sorularına doğru yanıtlar vermeniz önemlidir.

•             Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız. Tahrif edilmiş veya sahte belgelerle başvuruda bulunmak yasalara göre suçtur.

•             Mülakat sırasında, yetkilinin, vize başvurunuzun kalış amacına uygun yapıldığına dair  olumlu izlenim edinmesi, başvurunuzun kabul edilme şansını arttırır.

•             Seyahatinizi gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir.

•             Mülakatın amacı; seyahat edeceğiniz ülkenin makamlarının bu ülkeye seyahat edecek yabancılar için belirlediği koşulları taşıyıp taşımadığınızı anlamaktır.

•             İşsiz iseniz veya kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin geçimlerini sağlayabilecek düzenli ve yeterli bir gelir düzeyine sahip değilseniz, vize alma şansınız oldukça düşüktür.

•             Vize, Türkiye’ye girişiniz için mutlak hak sağlamaz.


ÖNEMLİ NOT

Türkiye’de vizenizde öngörülen ikamet süresinden daha uzun kaldığınız takdirde para cezasına çarptırılmanız ve/veya belirli bir süreyle Türkiye’ye girişinize belirli bir süre yasak konulması söz konusu olacaktır. Bu sebeple vizenizde belirtilen süre içinde ülkeden çıkmanız veya ikamet başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Geçerli vizesi olan yabancıların ayrıca ikamet izni almalarına gerek yoktur. Ancak, özel meşruhatlı (öğrenim, çalışma vb.) vize ile Türkiye'ye seyahat eden yabancıların vizelerinin geçerlilik sürelerine bakılmaksızın Türkiye'ye girişlerini müteakip bulundukları ildeki İl Göç İdaresi Müdürlüğüne başvurarak ikamet izni almaları gerekmektedir. Kontrol et.

Vize muafiyeti

Bazı ülke vatandaşlarına Türkiye’ye seyahatlerinde vize muafiyeti tanımıştır. Vize muafiyeti tanınan ülke vatandaşlarının vize şartları çerçevesinde ülkemize giriş ve ülkemizde kalışları için vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Vize muafiyeti tanınan ülke vatandaşlarının Türkiye’ye girerken pasaport veya pasaport yerine geçen belgelere sahip olmaları yeterlidir. 


ÖNEMLİ NOT

Türkiye’ye giriş yapacağı tarih itibarıyla geçerli ikamet veya çalışma izni bulunanların vize almasına gerek bulunmamaktadır.

Vatandaşları ulusal kimlik kartları ile de ülkemize girebilen ülkeler listesi: https://www.mfa.gov.tr/vatandaslarinin-ulusal-kimlik-belgeleri-ile-ulkemize-girebilecegi-ulkelere-iliskin-liste.tr.mfa

Ülkemizin vize muafiyeti sağladığı ülkeler listesi:  www.goc.gov.tr/türkiyenin-vize-uygulamadigi-ulkeler


BİLGİ

Ülkeler arası yapılan anlaşmalara bağlı olarak bazı ülke vatandaşları vize almadan sınır kapılarına gelerek, süresi içinde Türkiye’den ayrılacaklarını belgelemeleri hâlinde, sınır kapılarında istisnai olarak vize alabilir. Vatandaşı olduğunuz ülke ile Türkiye arasındaki vize uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki vize rejimini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca daha detaylı bilgi için https://www.mfa.gov.tr/default.en.mfa adresini ziyaret edebilirsiniz. 


Havalimanı transit vizeleri

Türkiye’den transit geçecek yabancılara, havalimanı transit vizesi şartı getirilebilir. Havalimanı transit vizeleri, en fazla altı ay içinde kullanılmak üzere konsolosluklar tarafından verilir.

Aşağıda sayılan sebepler nedeniyle  vizeniz iptal edilebilir ve Türkiye’ye girişinize müsaade edilmez. Türkiye’deyseniz hakkınızda sınır dışı kararı verilebilir.

a) Vizenizin sahteciliğe konu olduğunun tespiti

b) Üzerinde silinti, kazıntı veya tahrifat yapıldığının anlaşılması,

c) Türkiye’ye girişinizin yasaklanması,

ç) Suç işleyebileceğiniz yönünde kuvvetli şüphe bulunması,

d) Pasaport veya pasaport yerine geçen belgenizin sahte olması veya geçerliliğinin sona ermesi,

e) Vize veya vize muafiyetinizin amacı dışında kullanılması,

f) Vize verilmesine temel olan şartların veya belgelerin geçerli olmadığının anlaşılması)

g) Vize geçerlilik süresi içinde  hakkınızda sınır dışı etme kararı alınması hâlinde.


BİLGİ

Vize başvurularında ilgili dış temsilciliğimize vize harç miktarı ödemeniz gerekir. Güncel vize harç miktarını öğrenmek için https://www.goc.gov.tr/harc-miktarlari adresini ziyaret edebilirsiniz.