Turizm

Türkiye; konumu, turizm çeşitlilikleri ve özellikleri, kültürel ve sanatsal etkinlikleri bakımından eşsiz bir yapıya sahiptir. Medeniyetlerin harmanlandığı, derin bir kültürel mirasa sahip olan ve çeşitli coğrafi güzellikleri barındıran ülkemiz turizm açısından uluslararası platformda oldukça önemli bir konumdadır. 

Anadolu’da iz bırakan ilk kavimlerin geçmişi M.Ö. 10 bin yılına kadar uzanmaktadır. Felsefi düşüncenin çıkış noktası olan bu topraklar; Hititler, Frigler, Lidyalılar, İyonyalılar, Urartular, Persler, İskender İmparatorluğu, Anadolu ve Büyük Selçuklu Devleti ile Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Söz konusu medeniyetler hüküm sürdükleri süre boyunca sayısız eser bırakmıştır. Bu sebeple Türkiye; tarihi kent kalıntıları, çeşitli uygarlıklara ait yapıları, çok kıymetli eserlerin sergilendiği müzeleri, renkli folkloru ve dünyaca ünlü yemekleri ile turistik bir ülke konumundadır.

Türkiye’de UNESCO tarafından uluslararası önem taşıyan, bu nedenle takdire ve korunmaya değer doğal oluşumlara, anıtlara ve sitlere verilen Dünya Mirası statüsüne sahip çok sayıda kültürel ve doğal miras bulunuyor. Ayrıntılı bilgi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün kvmgm.ktb.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok kentte yıl boyunca ulusal ve uluslararası sinema, müzik ve tiyatro festivalleri düzenlenmektedir. 

Türkiye’de yaz ve kış turizmi, sağlık turizmi, gurme turizmi, kültür turizmi gibi birçok turizm çeşidinden yararlanmak mümkündür. Türkiye, dört mevsimin tüm özelliklerinin her zaman yaşanabildiği yöreleri, yeşil ormanları, kayak sporuna elverişli karlı dağları, temiz denizleri, kumsalları, kaplıcaları, konuksever insan dokusu ve dünyaca ünlü mutfaklardan birine sahip olması bakımından da ayrıcalıklı bir ülkedir.


Yaz Turizmi

Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve Ege denizleriyle çevrili Türkiye, deniz turizmine oldukça elverişli bir ülkedir. Mavi Bayraklı Doğal plajları ve kıyılarıyla ve sıcak iklimiyle deniz turizmi için her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist için ziyaret noktasıdır. Yanı sıra su sporları açısından da müsait yapısıyla özellikle yaz aylarında binlerce sporcunun ilgi odağında yer alıyor. 

Yaz turizmi için başta Ege ve Akdeniz Bölgelerinin kıyı kesimi çok büyük bir turizm potansiyeli taşımaktadır. Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın’ın dünyaca ünlü birçok yerleşim yeri yaz aylarında her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapar. Bu yerleşim yerleri arasında Bodrum, Çeşme, Fethiye, Kaş, Marmaris, Alanya, Belek, Kuşadası, Didim gibi yerler gelmektedir. 

Yıllık ortalama güneşlenme süresinin oldukça uzun olduğu Ege ve Akdeniz kıyılarında yazlar uzun ve güneşlidir. Buralarda deniz suyunun sıcaklığı 6-8 ay süreyle 20 derecenin üzerinde seyreder. Bunun yanı sıra dağlar, göller, yaylalar, ormanlar, genç volkanik şekiller deniz turizmine alternatif alanlar olarak öne çıkıyor. Yanı sıra Ege ve Akdeniz kıyılarının tarih boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin kalıntıları da büyük ilgi çekiyor.  

Karadeniz Bölgesi, gür bitki örtüsü, dağları, yaylaları, kıyılarındaki doğal plajları ile iç ve dış turizm yönünden önemli bir potansiyele sahiptir. 


Kış Turizmi

Türkiye, kış turizmi açısından da oldukça değerlidir. Yaz-kış, üzerinde kar eksik olmayan yüksek dağları ve kayak tesisleriyle Türkiye önemli bir kış turizmi merkezidir. Marmara ve Ege’den Doğu Anadolu’ya kadar kış turizmine elverişli bölgeler bulunmaktadır. Bursa- Uludağ, Kocaeli-Kartepe, Bolu-Köroğlu-Kartalkaya, Kastamonu- Ilgaz, Kayseri-Erciyes, Erzurum-Palandöken, Erzincan-Ergan, Kars-Sarıkamış Türkiye'nin kış turizm merkezleri olarak dikkat çekmektedir.


Sağlık Turizmi

Türkiye; iklimi, denizi, kumsalları, termal kaynakları, ormanları ve yaylaları yanında ulaşım kolaylığı sayesinde medikal turizm ve alternatif sağlık turizmi için ideal bir ülkedir. Medikal turizm alanında hayata geçirilen birçok düzenleme ve yenilik ile hizmet kalitesini arttırarak önemli bir medikal turizm destinasyonu haline gelmiştir.


Gurme Turizmi

Türkiye, Anadolu’da ve Mezopotamya’da yemek kültürünün en iyi örneklerinin sergilendiği, yüzyıllar boyunca konumu nedeni ile insanların ilgi odağı ve uğrak yeri olmuş bir ekoldür. Binlerce yıllık tarihi ve pek çok kültüre ev sahipliği yapması nedeniyle çok çeşitli bir mutfak kültürüne sahiptir. Özellikle Anadolu’nun lezzet başkenti olarak nitelendirilen Gaziantep ili yemek çeşitleri ve lezzetleriyle turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Döner, lahmacun, kebap, baklava ve Türk kahvesi gibi yiyecek ve içecekler Türk mutfağının başlıca lezzetleri arasındadır.


Kültür Turizmi

Kültür Turizmi, doğal ve tarihsel kültür varlıklarını, kültürel etkinlikleri ve güncel sanat eserlerini turistik bir ürün biçiminde gezginlerin hizmetine sunan bir turizm anlayışıdır. Müzeler, tarihi camiler, saraylar, sergiler ve sanat galerileri açısından İstanbul ili çok fazla olanağa sahiptir. İstanbul’un tarihi alanları, Safranbolu, Boğazköy, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Truva Arkeolojik Kenti kültürel, Pamukkale ve Göreme-Kapadokya hem kültürel hem doğal miras olarak Dünya Miras listesine alınmıştır.