Türkiye'de Ulaşım

Karayollarında trafik sağdan akar ve araçların şoför mahalli soldadır. Yayaların da kaldırımın olmadığı yerde yolun solundan yürümeleri gerekir. Türkiye’de trafik kurallarına uymamak veya kanuna aykırı davranmak, yüksek para cezalarının verilmesine, ehliyetin iptal edilmesine ya da hapis cezasına neden olabilir. Otomobilde seyahat eden herkesin kemer takma zorunluluğu vardır. 12 yaşa kadar olan bütün çocukların veya bebeklerin ise onaylanmış bir koruyucu sistem takmaları veya güvenlik koltuğu kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca araç kullanırken cep telefonu kullanmak, hız sınırlarını aşmak, park yasağını ihlal etmek ve alkollü olarak araba kullanmak gibi konularda trafik kuralları oldukça katıdır. Trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda trafik akışını düzenleyen trafik ışıkları bulunmaktadır. Işıklar yukarıdan aşağıya doğru sırasıyla kırmızı, sarı ve yeşil renktedir;

Kırmızı ışık; yolun geçişe kapalı olduğunu ve beklenilmesi gerektiğini,

Sarı ışık; yolun geçişe açılmak üzere olduğunu ama henüz durmamız gerektiğini,

Yeşil ışık yolun geçişe açık olduğunu belirtir.

Yanıp sönen tek kırmızı ışık kavşağa gelince durup kontrol edildikten sonra geçilmesi gerektiğini,

Yanıp sönen tek sarı ışık kavşağa gelince yavaşlayarak dikkatlice geçilmesi gerektiğini belirtir.

Yayalar içinde kırmızı ve yeşil ışık uygulaması bulunmaktadır;

Kırmızı ışık, geçiş sırasının araçlarda olduğunu ve beklenilmesi gerektiğini,

Yeşil ışık ise geçiş hakkının yayalara ait olduğunu belirtir.

Şehirlerarası çift yönlü karayolları ve bölünmüş yollar dışında araçlara özel olarak yapılmış bazı otoyol ve köprülerin kullanımı ücretlidir. Özel araçlar ile ücretli otoyol ve köprülerden OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) veya HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kullanılarak geçebilmektedir. OGS ve HGS, aracın içine önceden takılmış veya yapıştırılmış OGS/HGS etiketi sayesinde geçiş ücretinin etiketin bağlı olduğu PTT veya banka hesabından otomatik olarak tahsil edildiği sistemdir. Yabancı plakalı özel araçlar da bu sistemle geçiş yapabilir.

OGS etiketi anlaşmalı bankalardan, HGS etiketi PTT şube ve noktaları ile anlaşmalı bankalardan temin edilmektedir. Bunun için kişinin, araç ruhsatı ve kimliğiyle birlikte başvurması, OGS/HGS etiket bedeli ödemesi ve hesaba yüklemek istediği bakiyeyi yatırması gerekir.

OGS/HGS etiketi olmadan gişelerden geçiş yapıldığında, geçiş ücretinin 10 katı tutarında ceza uygulanır. Geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde OGS/HGS abonesi olunması halinde, geçiş ücreti cezasız olarak ilgili hesaptan tahsil edilebilir.