Türkiye İş Kurumu'nun Düzenlediği Eğitim Kursları

İŞKUR, nitelikli iş gücünün oluşturulmasına yönelik birçok eğitim programı düzenlemekte ve bu kursalar aracılığıyla kişilerin iş bulma olasılığını arttırmaktadır. Kurslara kayıt koşullarını İŞKUR il müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

Mesleki eğitim kursları: Bu kurslar, işsizlerin niteliklerini arttırmak ve iş bulabilmelerini sağlamak için verilmektedir. 

İş başı eğitim kursları: Bu kurslar, işsizlerin mesleki deneyim elde etmesi, tecrübelenmesi ve uygulama konusunda kendilerini geliştirmeleri amacıyla verilmektedir. Kursa katılacak kişiler işbaşı eğitimi bir işverenin yanında almaktadırlar. İşvereni kendileri bulabilecekleri gibi, işveren bulunmasını İŞKUR’dan talep edebilirler.

Girişimcilik eğitim programları: Bu program kuruma kayıtlı kişilere kendi işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak için uygulanmaktadır. 


BİLGİ

İŞKUR’un Aktif İşgücü Eğitim Programları kapsamında bir işyerinde mesleki eğitim ya da işbaşı eğitimi alacak geçici koruma sağlanan yabancılar, uluslararası koruma başvuru sahipleri ve şartlı mülteciler için çalışma izni alınmasına gerek yoktur. Ancak eğitim sonunda işverence istihdam edilecek yabancılar için çalışma izni alınması zorunludur.

İŞKUR’un vermiş olduğu eğitimlere katılmak için bulunduğunuz ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki İŞKUR İl Müdürlüğü’nün adres ve iletişim bilgileri için tıklayınız.