Türkiye Hakkında

Türkiye, coğrafi konumu, iklimi, zengin kültürü ve tarihi, güçlü ekonomisi ve sosyal imkanlarıyla yabancı ülke vatandaşları için ayrıcalıklı seçenekler sunuyor. Bugün 190 farklı ülkeden insan, yeni bir hayata başlamak, çalışmak, eğitim almak, sağlık hizmetlerinden faydalanmak  veya emeklilik yıllarını geçirmek için Türkiye’yi tercih ediyor. 

Türkiye, coğrafi konumu itibarıyla tarih boyunca yabancılar için Doğu ile Batıyı birleştiren doğal bir köprü görevi görmüştür. Son yıllarda Türkiye’nin artan ekonomik gücü ve sahip olduğu siyasi istikrar neticesinde, göç hareketleri açısından Türkiye’nin “geçiş ülkesi” rolü değişime uğramış ve Türkiye “hedef ülke” konumuna gelmiştir. 

Sanayi ve hizmet sektörü başta olmak üzere, her alanda artan üretim ve yatırımlarla güçlenen Türkiye ekonomisi, dünyanın en büyük 20 ekonomisi içerisinde yer alıyor. Otomotiv, savunma, tekstil, teknoloji üretimi ve ihracatı hızla artan Türkiye, aynı zamanda birçok küresel marka için de üretim ve hizmet merkezi konumunda. Türkiye’nin kalkınması sanayi ve hizmet ile sınırlı kalmamış, altyapı ve ulaştırma, eğitim, sağlık gibi alanlarla devam etmiştir. 

3 tarafı denizlerle çevrili olan ve 4 mevsimin belirgin bir şekilde yaşandığı Türkiye, doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve iklimiyle dünyanın sayılı ülkelerinden birisi olarak öne çıkıyor. Öte yandan Türkiye’de hobi, eğlence, spor, kültür ve sanat aktiviteleri açısından da çok sayıda alternatif bulunuyor. 

Bugün BM (Birleşmiş Milletler), Avrupa Konseyi, NATO (Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü), OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü), AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) ve G-20 topluluklarına üye olan Türkiye, Batı dünyasıyla bütünleşmiştir. 1963'te Avrupa Ekonomik Topluluğu ortak üyesi olmuş, 1995'te AB Gümrük Birliği'ne katılmış ve AB’ye tam üyelik müzakerelerine 2005'te başlamıştır. Türkiye ayrıca Türk Konseyi, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlere de üyedir. Günümüzde Türkiye, büyüyen ekonomisi ve diplomatik girişimleri sayesinde bölgesel güç olarak kabul edilmektedir.

Tüm bu özellikler ve daha fazlasıyla Türkiye, her geçen gün artan göçmen nüfusu ile zenginleşiyor. Bugün 190 ülkeden insan, çeşitli sebeplerle yaşamak için Türkiye’yi tercih ediyor. 

Tüm bu özellikler ve daha fazlasıyla Türkiye, her geçen gün artan göçmen nüfusu ile zenginleşiyor. Bugün 190 ülkeden insan, çeşitli sebeplerle yaşamak için Türkiye’yi tercih ediyor.

Türkiye’de çalışmak, eğitim görmek veya farklı sebeplerle yaşamak için ikamet izni almak gerekir. İkamet izni türleri, başvuru koşulları ve gerekli evraklar hakkında daha fazla bilgi almak için “İşlemler” menüsünü inceleyebilirsiniz. Yanı sıra; vatandaşlık, geçici koruma, uluslarası koruma ve vatansızlık gibi statüler ve Türkiye’ye yerleştikten sonra yapılması gereken işlemlerle ilgili detaylı bilgiye “İşlemler” menüsünden ulaşabilirsiniz.