Türkçe Öğrenmek

Türkçe, insanlık tarihi boyunca, bugünkü Çin’den Macaristan’a; Mısır’dan Sibirya’ya kadar olan büyük bir coğrafyada konuşulmuştur. Bugün de Orta Asya’nın ve Anadolu’nun yanı sıra Ortadoğu ve Balkan ülkelerinde Türkçe konuşan topluluklar bulunmaktadır. Türkçe okullarda, resmi ve özel kurslarda öğretilmektedir.  

Türkçe alfabesi 29 harften oluşmaktadır: Aa, Bb, Cc, Çç, Dd, Ee, Ff, Gg, Ğğ, Hh, Iı, İi, Jj, Kk, Ll, Mm, Nn, Oo, Öö, Pp, Rr, Ss, Şş, Tt, Uu, Üü, Vv, Yy, Zz

Türkçe Öğrenmek Neden Gerekli?

- İyi bir Türkçeye sahip olmak Türkiye’de yerleşik olduğunuz süre boyunca size yardımcı olacaktır.

- İş piyasasına erişim aşamasında iş bulma şansınızı artırır.

Eğitim hizmetine daha kolay dâhil olmanızı sağlar.

Size sunulan hak ve hizmetlerden daha kolay yararlanmanızı sağlar.

Türk toplumuyla karşılıklı uyumunuzu kolaylaştırır ve sosyal bağı kuvvetlendirmeye yarar.

Daha kolay arkadaş ve çevre edinmenizi sağlar.

Vatandaşlık kazanılmasında gerekli şartlardan birisi olduğundan, başvurunun olumlu sonuçlanmasına yardımcı olabilir.

Türkçe Nerelerde Öğrenilebilir?

Türkçe öğrenebilmeniz için çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Milli Eğitim Bakanlığınca Halk Eğitim Merkezlerinde verilen Türkçe dil kurslarıdır. İl ve ilçe merkezlerinde bulunan Halk Eğitim Merkezleri ücretsiz eğitim verilen merkezlerdir. Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen Türkçe dil kurslarının yanı sıra Yunus Emre Enstitüleri aracılığıyla da kolaylıkla Türkçe öğrenmek mümkündür. Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın farklı yerlerinde bulunan 40’tan fazla kültür merkeziyle Türkçe öğretiminin yanı sıra Türk kültürünü tanıtmayı, kültür ve sanat diliyle ulusal, geleneksel ve çağdaş değerler arasında sürekli ve kalıcı bir etkileşim sağlamayı amaçlamaktadır. Merkezler bulundukları bölgelerde düzenlediği etkinliklerin dışında geleneksel sanatlar, kültürel mirasın korunması, farklı disiplinlerde sanatsal üretimin sağlanması ve kültür politikalarının geliştirilmesi konularında da çalışmaktadır. Bu sayede Türkçe öğrenmenin yanı sıra Türk kültürünü de yakından tanıma imkanı bulabilirsiniz.  

BİLGİ

Yunus Emre Enstitüsü ve kültür merkezleri hakkında daha detaylı bilgi almak için www.yee.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Yunus Emre Enstitüsü uzaktan eğitim portalı ile de Türkçe Dil Eğitimi vermektedir. Söz konusu portala ulaşmak için www.turkce.yee.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’deki birçok üniversitenin yabancılara Türkçe öğretmek için oluşturduğu Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır. Bu merkezler aracılığıyla da Türkçe kurslarına katılabilir ve Türkçe öğrenmeye başlayabilirsiniz.  Ayrıca başta Kızılay olmak üzere çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalı Türkçe dil kursu düzenlemektedir. Çeşitli özel kurslar da yabancılara yönelik Türkçe kursu düzenlemektedir. Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen Türkçe kursları ücretsizken, diğer kurslar için ücret ödemeniz gerekebilir.