Spor

Türkiye son yıllarda sporun farklı branşlarında uluslararası spor organizasyonlarını başarı ile gerçekleştirmiş ve dünya sporunun buluşma noktası haline gelmiştir. Türkiye’de gerçekleştirilen spor organizasyonlarından bazıları; UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi Finali, FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası, Basketbol Kadınlar Euroleague 8'li finalleri, çeşitli yıllarda gerçekleştirilmiş Formula 1 yarışları, WRC Dünya Ralli Şampiyona yarışlarıdır. 

81 ilde teşkilatlanmış olan Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere pek çok federasyon ve spor kulübü sporu geliştirmek adına çalışmaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren spor federasyonlarının listesi için https://shgm.gsb.gov.tr/Federasyonlar adresine bakabilir, ilgilendiğiniz spor dalına ilişkin federasyonun sitesinden güncel gelişmeleri, spor yapabileceğiniz kulüpler ve çeşitli fırsatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye profesyonel sporun yanı sıra amatör sporları da desteklemektedir. Yaşadığınız ilde bulunan spor tesislerinin listesine gsb.gov.tr adresinden ulaşabilir ve bu tesisleri belirli şartlarda kullanabilirsiniz. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veren Gençlik Merkezleri aracılığıyla gençlerin spor ve sanat alanında gelişimine katkı sunmak amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. Siz de bu merkezlerde düzenlenen etkinlik ve programlara katılabilir ve kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz. Katılabileceğiniz programlar ve etkinliklerle ilgili olarak Gençlik Merkezi Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekir. Bulunduğunuz ildeki Gençlik Merkezi’nin adres ve iletişim bilgisi için tıklayınız.


ÖNEMLİ NOT
Gençlik Kampları
Gençlerin serbest zamanlarını çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş tesislerdir.

Kamplara katılan gençlerin ulaşım konaklama ve yemek ihtiyaçları Gençlik ve Spor Bakanlığınca karşılanmakta ve gençlerden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Gençlik kampları 12 – 15 yaş grupları için "Ücretsiz Deniz Kampları" 16 – 22 Yaş grupları için "Ücretsiz Doğa Kampları" adı altında düzenlenmektedir. Kamplarla ilgili katılım koşulları ve detaylı bilgi için gsb.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Türkiye’nin ev sahipliğini üstlendiği bir takım gelenekselleşmiş spor organizasyonları bulunmaktadır. Bunlar, kökleri 650 yıl öncesine dayanan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve İstanbul Maratonu gibi organizasyonlardır.

CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU

World Tour kategorisinde bulunan ve dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu, dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne olmaktadır. Asya ile Avrupa kıtası arasında pedal çevrilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, başta Eurosport olmak üzere 120’nin üzerinde ülkede, ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşmaktadır. 

ASYA’DAN AVRUPAYA UZANAN  “İSTANBUL MARATONU”

Dünyanın Tek Kıtalararası Maratonu unvanıyla Asya-Avrupa kıtaları arasında  10, 20 ve 42 kilometrelik parkurda düzenlenen maraton, tüm dünyada ilgiyle izlenmektedir.  Siz de kayıt işlemi yaparak bu yarışa katılabilir, kıtalar arasında yolculuğa çıkabilirsiniz. Yarış takvimi ve kayıt için organizasyonla ilgili duyuruları takip edebilirsiniz. 2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu Altın Kategori‘ye kabul edilerek Dünya'nın en iyi maratonlarından biri olma unvanını elde etti. Ayrıca 2014 yılında AIMS tarafından Yeşil Maraton unvanına da layık görüldü.