Seyahat

Türkiye’de yaşayan bütün yabancılar seyahat hakkına sahiptir. Ancak bu hak belirli şartlarda sınırlanabilmektedir. 

ÖNEMLİ NOT
Uluslararası koruma başvurusu sahipleri,
Uluslararası koruma statü sahipleri,
Geçici koruma sahipleri kendilerine gösterilen illerde ikamet etme zorunluluğuna sahiptir.

Ülkemizde uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamındaki yabancılar 25/12/2019 tarihinden itibaren il göç idaresi müdürlüklerine gelmeksizin e-Devlet üzerinden müracaat ederek Yol İzin Belgesi alabilmektedir.

e-Devlet üzerinden yapılan online başvuru sonrasında başvurunun değerlendirmeye alındığına ilişkin bilgilendirme e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Yapılan başvuruların il göç idaresi müdürlüklerince olumlu veya olumsuz değerlendirildiğine ilişkin bilgilendirme ise başvuruda beyan edilen cep telefonlarına mesaj yoluyla gönderilmektedir.  Başvuruları olumlu değerlendirilen yabancılar, il göç idaresi müdürlüğüne müracaat etmeksizin e-Devlet üzerinden çıktısını aldıkları yol izin belgeleri ile izin verilen illere seyahat edebileceklerdir. Karekodlu olarak üretilecek yol izin belgeleri güvenlik birimleriyle paylaşılacak olup yol kontrollerinde takibi sağlanmaktadır. Türkiye'de yasal kalış hakkı bulunmayan düzensiz göçmenlerin seyahat etmeleri kısıtlanmıştır. Söz konusu kişiler ancak İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından kendilerine düzenlenen barkodlu ve karekodlu yol izin belgesi ile seyahat edebilirler. 

ÖNEMLİ NOT

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, şehirlerarası seyahatlerde, işyerlerinde ve bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlarda kullanılmaya başlanacak olan HES Kodu uygulaması ile vatandaşların kontrollü sosyal hayatta güvenliği en üst düzeyde sağlanacak olup HES kodu almak için gerekli prosedürü öğrenmek için tıklayınız. 

Türkiye’de bulunduğunuz şehirden ülkenin her yerine gitmek için kullanabileceğiniz pek çok ulaşım seçeneği vardır. Yanı sıra Asya, Avrupa ve Afrika’nın kesişim noktası olan Türkiye’den, dünyanın birçok ülkesine seyahat edebilirsiniz. 

Türkiye içi seyahatlerinizde, karayolları, hava yolları, demir yolları ve deniz yollarını kullanabilirsiniz. Şehirler arası seyahat için her bir seyahat türü için her gün yüzlerce sefer düzenlenmektedir. Siz de bu seferlerle Türkiye’nin her yerine seyahat edebilirsiniz. 

Türkiye’de özellikle Ramazan ve Kurban Bayramları öncesi ve sonrasında, resmi tatil süresinin uzun olduğu dönemlerde her bir ulaşım türündeki biletler kısa sürede tükenmektedir. Bu nedenle tatil dönemlerdeki seyahatlerinizi planlarken bu hususu dikkate almayı unutmayınız. Erken rezervasyon, biletlerinizi ekonomik almanızı sağlayacaktır. 

Otobüsle Seyahat 

Otobüsle seyahat Türkiye’de en yaygın ulaşım şeklidir. Türkiye'nin her köşesine otobüsle ulaşabilirsiniz. Otobüs seyahat firmalarının otobüs terminallerinde ve birçok şehirde şehir merkezinde bulunan ofislerinden ya da firmaların internet sitelerinden bilet temin edilebilirsiniz. Türkiye’nin bazı merkezi şehirleri arasındaki mesafeyi ve ulaşım süresini aşağıda görebilirsiniz; 

İstanbul – İzmir: 472 kilometre, 6 saat

İstanbul – Gaziantep: 1146 kilometre, 13 saat

İstanbul – Antalya: 700 kilometre, 6.5 saat

Ankara – İzmir: 670 kilometre, 8 saat

Ankara – Erzurum: 876 kilometre, 10.5 saat

Demiryolu ile Seyahat

Demiryolu, trafik sorunu olmaması, güvenli- konforlu ve hızlı seyahat imkânının bulunması gibi avantajları için tercih edilmektedir.

Türkiye ile Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, İran ve Avusturya arasında uluslararası tren seferleri yapılmaktadır. Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)'nın geniş ağı büyükşehirler başta olmak üzere birçok büyük kenti birbirine bağlamaktadır. Yurtiçinde; Ankara, İstanbul, Konya, Eskişehir, İzmit ve Bilecik’i birbirine bağlayan yüksek hızlı trenler, uzun mesafeli ana hat trenler, kısa mesafeli bölgesel trenler ve İstanbul, İzmir, Ankara ve Adapazarı’nda banliyö trenleri çalışmaktadır. 

Son yıllarda yapılan hızlı tren yatırımlarıyla da Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Ankara-Konya arasında yüksek hızlı tren seferleri bulunmaktadır. Ortalama 250 kilometre sabit hızla giden hızlı tren sayesinde  Ankara-Eskişehir arasındaki 234 kilometrelik mesafe yaklaşık 1 saat 5 dakikada kat edilebilmektedir.

BİLGİ
Elektronik yolcu bilet sistemi (EYBİS) üzerinden (ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr), bazı istasyonlarda bulunan Kiosklardan (Trenmatik), Çağrı Merkezinden (444 82 33), tren istasyonlarından veya bilet satışı yapılan PTT ofislerinden bilet temin edebilirsiniz.

Öte yandan Türkiye’nin başkenti Ankara’dan başlayarak, Türkiye’nin doğu ucu Kars’a kadar giden Doğu Ekspresi ise neredeyse ülkenin bir uçtan diğer ucuna kat ettiği yol boyunca Anadolu’nun güzelliklerini tren camından sergilediği için son dönemlerde yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Doğu Ekspresi’nden bir adet kompartman kiralayıp 24 saat süren yolculuk boyunca Türkiye’nin farklı köy, kasaba ve şehirlerini oturduğunuz yerden seyredebilir, Anadolu’yu daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca varış noktası olan Kars ve yakın bölgelerdeki tarihi-doğal güzellikleri ziyaret edebilirsiniz. 

Denizyolu ile Seyahat

Etrafı denizlerle çevrili olan Türkiye’de, gemi ve yatlarla yolculuk için birçok liman mevcuttur. Fakat bu limanlar genellikle turizm ve ticari amaçlı olarak kullanılmaktadır. Uluslararası Ro-Ro ve Tren-Feri Hatları ile Zonguldak, Samsun, Trabzon, İstanbul ve Kocaeli’nden Ukrayna; İstanbul’dan Romanya; Mersin’den İtalya ve KKTC; İzmir’den İtalya; İstanbul’dan Fransa; İskenderun’dan Mısır'a, Lübnan'a ve İsrail'e seferleri düzenli olarak yapılmaktadır. Türkiye’de şehirler arası ulaşım bakımından denizyolu ulaşımı diğer alternatiflere göre daha az güzergahı kapsamaktadır. İstanbul, Yalova, Bandırma ve Bursa arasında arabalı vapur seferleri yapılmakta ve karayolu alternatifine göre daha kısa bir sürede ulaşım sağlanmaktadır.

Yaz aylarında Türkiye ile Ege Adaları arasında sık aralıklarla feribot seferleri düzenlenmektedir. Türkiye, yat turizmi için ideal koşullara sahip dünyanın önemli yat turizm merkezlerinden birisidir. Yat turizmi için gerekli olan doğal ve korunaklı koyların yanında, yatçıların gereksinim duyacakları hizmet ve malzemeleri bulunabildiği birçok donanımlı marina bulunmaktadır.

Havayolu ile Seyahat

Güvenlik, hız, konfor ve daha birçok açıdan avantaj sağlayan havayolu ulaşımı, seyahat edecek kişiler için artık birinci tercih haline gelmiştir.  Avrupa ile Asya arasında köprü vazifesi gören Türkiye dünyanın önde gelen havayolu lojistik merkezlerinden biri olma konumundadır. Türkiye üzerinden aktarmalı ve aktarmasız uçuşlar sayesinde dünyanın hemen hemen her yerine kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Havayolu seyahat firmalarının ofislerinden veya internet sitelerinden ya da turizm acentelerinden bilet temin edilebilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları

Şehir içi ulaşımda toplu taşıma kullanmak ucuz ve hızlı bir alternatiftir. Her şehirde; belediye otobüsleri, metro, metrobüs, tramvay, vapur, deniz otobüsü, banliyö treni, dolmuş gibi farklı toplu taşıma türleri bulunabilmektedir. Toplu taşıma kullanım ücretleri ve ücretinin ödeme yöntemleri de (nakit, elektronik kart, bilet vb.) farklılık göstermektedir. Şehirde toplu taşıma araçları ve kullanım detayları hakkında belediye başkanlıklarının ilgili birimlerinden ve internet sitelerinden öğrenilebilirsiniz.

Taksi

Tüm şehirlerde çok sayıda taksi bulunmaktadır. Taksiler, T harfi ile başlayan özel plakalara ve sarı renge sahip olup, aracın üzerinde "taksi" ibaresi bulunmaktadır. Tüm taksilerde seyahat edilen mesafeye göre ücreti hesaplayan taksimetre bulunması ve kullanılması zorunludur. Taksimetre açılış ücreti ve kilometre başına ücretler şehirlere göre farklılık göstermektedir.