Sahne Gösterileri

Türkiye gelişimini sadece iktisadi hamlelerle değil aynı zamanda sosyal alandaki ilerlemeye dayandırmış bir ülke olarak sayısız sahne gösterisine ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de tiyatro, kabare, bale, opera ve müzikal sahnelerinde sergilenen gösterilerle hoş vakit geçirebilirsiniz. 

Tiyatro

Uzun yıllara dayanan tiyatro geleneği bulunan Türkiye’de özel tiyatro salonları olduğu gibi devlet eliyle hizmet veren yerler de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Devlet Tiyatrolarıdır. Toplumla bütünleşme, ayna tutma, empati kültürünü geliştirme ve gündeme ilişkin meseleleri ele alma gibi amaçlarla sayısız tiyatro oyunu sergileyen Devlet Tiyatrolarının program ve sahne bilgilerine www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, birçok ilde belediyeler tarafından hizmet veren Şehir Tiyatroları bulunmaktadır.

Tiyatro gibi bale, opera ve müzikal ve benzeri sahne sanatları da ülkemizde rağbet görmektedir. Çok sayıda yerli ve yabancı eserin farklı dillerde sergilendiği sahne sanatlarını www.operabale.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Hem tiyatro hem de bale, opera ve müzikal gibi sahne gösterilerinden özel sektör eliyle sergilenenleri internet üzerinden kolaylıkla bulabilir ve takip edebilirsiniz. Öte yandan büyük kentlerde düzenlenen özel etkinliklerde veya Anadolu’da düzenlenen festival ve şenliklerde geleneksel Türk sahne sanatlarının ögelerine rastlamanız mümkündür. Bunların başında meddah, orta oyunu, Hacivat-Karagöz gelirken çoğu doğaçlama sergilenen daha birçok oyunu izleme imkânı bulabilirsiniz. 

Konser

Türkiye, birbirinden farklı birçok müzik grubunu içerisinde barındıran bir ülkedir. Hem ulusal hem de uluslararası çok sayıda konsere ev sahipliği yapan ülkemizde çeşitli müzik festivalleri de düzenlenmektedir. Bu festivaller sayesinde birkaç gününüzü sadece müzik ve eğlenceye ayırarak rahatlayabilir ve yeni müzikler keşfedebilirsiniz. Birçok konseri içerisinde barındıran şehirlere özgü şenlik ve festivaller düzenlenmektedir. 

Sinema

Türkiye, sahne sanatlarında olduğu gibi sinema sektöründe de önde gelen ülkeler arasındadır. Dizi ve filmlerin dünya genelinde gösterilmesi, uluslararası arenada verilen önemli ödüllerin Türk yönetmen veya oyuncular tarafından kazanılması gibi hususlar Türk sinemasına olan ilgiyi arttırmıştır. Tiyatro ve sinema oyuncusu Haluk BİLGİNER 2020 yılında 47.si düzenlenen Uluslararası Emmy ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır.

Sinema sektöründeki rolü çerçevesinde Türkiye birçok sinema organizasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en popüler olanları her yıl Antalya’da düzenlenen Altın Portakal Film Festivali, Altın Koza Film Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali, Uluslararası İstanbul Film Festivali, Bursa İpek Yolu Film Festivali, Film Ekimi, İzmir Kısa Film Festivali, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, !f İstanbul Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivalidir.

Film festivallerinin yanında Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bulunan sinema salonları sayesinde vizyon filmlerini kolaylıkla takip edebilirsiniz.