Sağlık Sigortası

Türkiye’de yaşadığınız süre boyunca sağlık sisteminden etkin faydalanmak için sigorta yaptırmanız yararınıza olacaktır. Özel sağlık sigortası yaptırmanız halinde sigorta poliçenizin kapsamına göre hizmet alabilirsiniz. Özel sağlık sigortası birçok sigorta şirketi tarafından farklı kapsamlarda ve farklı ücretlere göre belirlenmektedir size en uygun sigortayı seçmen için sigorta acenteleri ile görüşmeniz ve detaylı araştırma yapmanız faydalı olacaktır. 

Genel sağlık sigortası ise sosyal güvenlik il müdürlüklerince yapılan yani kamu otoritesi tarafından yapılan sigortalardır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar   ve   Genel Sağlık   Sigortası   Kanunu kapsamında isteğe bağlı genel sağlık sigortalısı (GSS) olabilmek  için  Türkiye’de 1 yıl ikamet etme şartı aranır.  Ancak Türkiye’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler bir yıl ikamet şartına bakılmaksızın okullarına ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde talepte bulunurlarsa genel sağlık sigortası yaptırabilirler. Yanı sıra Türkiye’de çalışan yabancılar işveren tarafından yaptırılan sigorta ile kapsam dahilinde geçerli tüm sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.


BİLGİ

Genel sağlık sigortası, kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı ifade etmekte olup genel sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru işlemlerini öğrenmek için tıklayınız.