Sağlık

Türkiye, sağlık alanında ileri teknoloji ve güçlü sosyal güvenlik imkanlarına sahiptir. Sağlık Bakanlığı’na ait genel hastaneler, Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerin ortak hastaneleri, dal hastaneleri ve özel hastaneler ile erişilebilir ve yaygın bir hizmet ağı mevcuttur. 

Türkiye; iklimi, denizi, kumsalları, termal kaynakları, ormanları ve yaylaları yanında ulaşım kolaylığı sayesinde medikal turizm ve alternatif sağlık turizmi için ideal bir ülkedir. Medikal turizm alanında hayata geçirilen birçok düzenleme ve yenilik ile hizmet kalitesini arttırarak önemli bir medikal turizm destinasyonu haline gelmiştir. Her yıl binlerce yabancı, geniş uzmanlık alanlarına sahip, deneyimli kadroları olan ve son teknolojiyi kullanan Türk hastanelerinde tedavi oluyor. 

Türkiye’de Özel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısı olmanız halinde sigortanızın kapsamına göre sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz, sigortalı değilseniz sağlık hizmetlerinden ücretli olarak faydalanabilirsiniz. Sağlık hizmetlerinden etkin yararlanabilmeniz için öncelikle İl Göç İdaresi Müdürlüklerine kayıt olmanız ve Türkiye’de bağlı bulunduğunuz statünün sağlık hizmetlerinden hangi kapsamda verildiğini bilmeniz gerekmektedir.   Öte yandan Türkiye’de yabancı sigorta firmalarıyla anlaşmalı özel hastaneler de mevcuttur. Sigortanız ile görüşerek Türkiye’de bulunan anlaşmalı hastaneleri öğrenebilirsiniz. 


ÖNEMLİ NOT

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 60'ıncı maddesinde Genel sağlık sigortalısı (GSS) sayılanlar belirlenmiştir. Aynı Kanunun 64'üncü maddesinin 1'inci fıkrasının  (c) bendinde; yabancı ülke vatandaşlarının, genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayıldığı tarihten önce mevcut olan kronik hastalıkları," Sosyal Güvenlik Kurumu’nca finansmanı sağlanmayacak sağlık hizmetleri olarak tanımlanmıştır.

Sağlık sigortası sistemi ve işlemler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.