Platform Kullanımı

Live in Türkiye Platformu, Türkiye’yi daha yakından tanımanızı sağlayacak bilgiler ile Türkiye’ye giriş ve Türkiye’de kalış işin gerekli bilgileri içeren bir bilgi platformudur.  Platformumuz ana sayfasında yer alan arama çubuğuna, bilgi edinmek istediğiniz konuyu doğrudan yazarak veya tamamlayıcı cümlelerden birini seçerek bilgi edinmek istediğiniz alana erişebilirsiniz.  Örneğin arama çubuğuna “öğrenci ikamet izni” yazabilir veya “öğrenci” kelimesini yazdıktan sonra çıkan tamamlayıcı cümleler arasından size uygun olanı seçebilirsiniz. Ara butonuna tıklayarak platformumuzda ilgili konu hakkında yer alan sayfalara erişebilirsiniz.  Arama çubuğunun yanı sıra sayfa üzerinde yer alan butonlara tıklayarak, “Türkiye’de Yaşam, İşlemler, Bağlantılar ve İletişim” bölümlerine ulaşabilirsiniz. 

Türkiye’yi daha yakından tanımak için, “Türkiye’de Yaşam” bölümünü inceleyebilir, Türkiye’nin tarihini, kültürünü, sosyal yaşamını yakından tanıyabilirsiniz. Bu alanda ayrıca Türkiye’nin ekonomisi, turizmi, sağlık sistemi, hukuk düzeni, sosyal hizmetler, sanat ve spor gibi birçok alana dair bilgi edinebilirsiniz. Türkiye’ye giriş, vize ve ikametle ilgili işlemler, başvuru koşulları, yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerle ilgili bilgileri edinmek için “İşlemler” menüsünü inceleyebilirsiniz. Bu alanda yanı sıra “Vatandaşlık, Uluslararası Koruma, Geçici Koruma, Eğitim, Sağlık” gibi konularda yapılması gerekenler hakkında bilgi edinebilirsiniz.  

Türkiye’de göçle ilgili yapmanız gereken işlemlerde kullanacağınız bağlantılar ve yanı sıra göç yönetimiyle ilgili süreci yöneten paydaşlara ilişkin bilgileri “Bağlantılar” menüsünden edinebilirsiniz. 

Tüm işlemlerinizi yerine getirebileceğiniz Türkiye’de bulunan 81 ilindeki İl Göç İdaresi Müdürlükleri, tüm sorularınıza 7 gün 24 saat 7 dilde yanıt bulabileceğiniz YİMER 157 çağrı merkezine erişim ve Göç İdaresi Başkanlığı iletişim bilgisine “İletişim” menüsünden ulaşabilirsiniz.