Önlisans ve Lisans

Yükseköğretim kurumlarına kayıt olabilmek için ortaöğretim mezunu olmak ve üniversite giriş sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Üniversite sınavında tercih hakkı kazanan öğrenciler merkezi tercih sisteminde tercih ettiği üniversitelerden birisindeki ön lisans veya lisans programına başarı sıralamasına göre yerleştirilir. Sınavda tercih hakkı kazanan öğrenci sayısı ile üniversite kontenjanları arasında fark bulunduğundan tercih işlemlerinde daha gerçekçi davranmak öğrenciye katkı sağlayacaktır. 

Eğer ortaöğretiminizi Türkiye’de tamamlamadıysanız merkezi olarak düzenlenen giriş sınavı yerine üniversitelerin yabancı uyruklu öğrencilere özel düzenlemiş olduğu sınavlara girmelisiniz.  Ayrıca size özel merkezi bir tercih sistemi bulunmayıp üniversiteye şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında eğitim geçmişiniz gibi çeşitli belgeler sunmanız istenebilecektir. Bu belgelerin neler olduğu ve işlemler hakkında detaylı bilgi almak için www.studyinturkiye.gov.tr adresinde başvurmak istediğiniz yükseköğretim kurumunun sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 


BİLGİ

Türkiye’de yükseköğretim programları için Türkiye Burslarına başvuruda bulunabilirsiniz. Türkiye Bursları hakkında daha detaylı bilgi almak için www.turkiyeburslari.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.