Uyum Biz Bize Sohbetler Etkinliğinin 16’ncısı Tokat’ta Gerçekleştirildi

04.11.2021

Başkanlığımız ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde düzenlenen “Uyum Biz Bize Sohbetler” etkinliğinin 16’ncısı 01-02 Kasım 2021 tarihleri arasında Tokat’ta gerçekleştirildi.

Sosyal uyuma yönelik illerde yürütülen faaliyetleri ve yaşanan sorunları yerinde tespit etmek amacıyla düzenlenen toplantıya; Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Tokat Vali Yardımcısı Kaya ÇELİK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim ÖZBAY, Tokat İl Göç İdaresi Müdürümüz İdris COŞKUN, BMMYK Kıdemli Koruma Sorumlusu İsmet YASAK’ın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

2 gün olarak gerçekleştirilen etkinliğin ilk gününde yerli ve yabancı toplumdan oluşan 4 ayrı grupta ‘Odak Grup Görüşmeleri’ gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarıyla başlayan toplantılarda; Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU; Türkiye’de Sosyal Uyum Faaliyetleri hakkında sunum gerçekleştirdi.

Göç Uzman Yardımcısı Özlem GEYİK ve BMMYK Koruma Sorumlusu Sera ZAFER ise etkinliğin ilk günü gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri çıktılarının yer aldığı “Odak Grup Görüşmelerinden Elde Edilen Bulgular” konulu sunum yaptı. Toplantının son bölümünde kamu kurumları temsilcileri ile soru-cevap oturumu gerçekleştirildi.

Ayrıca “Yerel Makamlarla Toplantı” devam ederken iki farklı salonda eş zamanlı olarak yerel ve yabancı toplum kanaat önderlerine kültürlerarası diyaloğu güçlendirmek ve toplumsal uyumu desteklemek amacıyla “Sosyal Uyum için Kültürlerarası Diyalog Eğitimi” gerçekleştirildi.

Etkinlik çerçevesinde gerçekleştirilen “Odak Grup Görüşmeleri, Yerel Makamlarla Toplantı ve Sosyal Uyum için Kültürlerarası Diyalog Eğitimi” programlarına ev sahibi toplumdan 69 kişi, yabancı toplumdan 30 kişi olmak üzere toplamda 99 kişi katılım sağladı.