On Birinci Göç Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

15.09.2021

Genel Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde düzenlenen “Göç Kurulu Toplantısı’nın on birincisi İçişleri Bakanımız Süleyman SOYLU’nun başkanlığında 15 Eylül Çarşamba günü Ankara'da gerçekleştirildi.

Göç Kurulunun açış konuşmasını yapan İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, 2016'dan bugüne kadar 104 bin 941 kaçak göçmenin adreslerini tespit ettiklerini ve bunların içinde ülkelerine geri gönderilmeyi bekleyen göçmenler olduğunu belirtti. Bakanımız Soylu, "Biz kaçak göçü engelliyoruz. İnsani bir şekilde yönetme konusundaki adımlarımızdan da vazgeçmiyoruz." diye konuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afganistan ve Pakistan'dan göç ile ilgili tartışmalara da değinerek, şunları kaydetti: "2016'dan bugüne kadar yakalanan 1 milyon 293 bin göçmenin 470 bini Afgan, 196 bini de Pakistan kökenli kaçak göçmenlerdir. Bu iki ülkeden yüksek seviyede bir kaçak göçmen baskısı söz konusuydu ve bizim de bu iki ülkeyle uzun zamandan beri bu konuda sıkı bir iletişimimiz söz konusuydu. Bu konunun son zamanda Taliban ekseninde bir yeni gelişme olarak topluma lanse edilmesi, temelde göçün manipülatif tarafından istifade edilmek için ortaya koyulan bir aklın ürünüdür. Elbette ki ne boyutta olursa olsun bu tepkiyi göz önünde bulundurmak, gerek toplumu doğru bilgilendirerek gerekse sorun alanlarına daha fazla eğilerek bu sosyal talebi karşılamalıyız. Bunun için öncelikle düzensiz göç meselesinde attığımız adımları yoğun şekilde anlatmaya çalışıyoruz."

Genel Müdür Yardımcılarımız Dr. Gökçe OK ve Ramazan SEÇİLMİŞ ile daire başkanlarımızın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Genel Müdürümüz Dr. Savaş ÜNLÜ; “Göçe İlişkin Mevcut Durum” konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanımızım çağrısı üzerine toplanan kurulda, göç alanındaki son gelişmeler ve diğer hususlar kurul üyelerinin bilgilerine sunuldu. Sunumların ardından bir sonraki toplantı gündemine ilişkin görüş ve öneriler değerlendirildi.