Kiralık Ev Arama

Türkiye’nin tüm kentlerinde her bütçe ve zevke göre barınma olanağı mevcuttur. Siz de imkanlarınız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu seçenekler arasından en uygun olanı bularak, Türkiye’de kuracağınız yaşamın temellerini atabilirsiniz. Ancak, istediğiniz koşullarda ev bulmak kapsamlı bir araştırmayı gerektirir. Araştırmaya başlamadan mutlaka bir evde arayacağınız kriterleri belirlemelisiniz. Oturacağınız evin konumunun ve yaşının kira fiyatını belirleyen önemli özellikler olduğunu unutmayınız.

Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ev bulmak için bazı araştırmalar yapmanız gerekir. Ev aramaya internette kiralık konut araştırması yaparak başlayabilirsiniz. Beğendiğiniz evi bizzat görmek için ilanlarda bulunan telefon numarasını arayarak emlakçı ya da ev sahibiyle doğrudan iletişim kurabilirsiniz. İnternetin dışında sokak sokak gezerek evlerin pencerelerine asılı ilanlarda yer alan numaraları arayarak ya da hemen her semtte bulunan emlakçıları ziyaret ederek de kiralık evlere bakabilirsiniz.

Emlak danışmanları aracılığıyla ev kiralandığınızda, danışmana hizmet bedeli ödemeniz gerekir. Hizmet bedeli, kontrat süresinden bağımsız olarak bir defaya mahsus olmak üzere, en fazla bir aylık kira bedeli + KDV (%18) olarak alınır. Bu tutar genel olarak kiracı tarafından ödense de yapılacak anlaşma kapsamında hem mülk sahibi hem de kiracı tarafından belirlenen oranlarda ödeme yapılabilir. İnternet veya sokakta yapılan aramalar sonucunda evinizi direkt olarak mülk sahibinden tutarsanız herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Bununla birlikte Türkiye’ye yerleşmeden önce bilgi sahibi olmak için iletişimde olduğunuz bir arkadaşınız varsa ondan da yardım isteyebilirsiniz. Tecrübeli birinin yönlendirmesi ev kiralama sürecinde işinize çok yarayacaktır. Ev kiralama sürecinde Türkçe bilen, Türkiye’deki konut kiralama yöntemlerine hakim bir kişinin yardımı da yine işinizi oldukça kolaylaştırır.

ÖNEMLİ NOT

Günümüzde kiralık veya satılık gayrimenkul ilanlarını internetten yayınlayan emlakçılar da bulunmaktadır. İnternetten bulduğunuz ev, emlakçı tarafından ilan edildiyse hizmet bedeli ödemeniz gerekir. Herhangi bir aracıya ücret ödemek istemiyorsanız internetten yaptığınız aramalarda evlerin “sahibinden” kiralık olmasına dikkat edin.

Ev ararken dikkat etmeniz gereken hususlar;

1) Kiralanmayı düşündüğünüz evi mutlaka önceden ziyaret etmelisiniz

2) Yalnız ev değil, evin çevresini de araştırmayı ihmal etmeyiniz, mahalle hakkında bilgi toplamalı ve ulaşım imkânlarını öğrenmelisiniz

3) Evde tamir edilmesi gereken bir yer olup olmadığı kontrol etmelisiniz

4) Kira sözleşmesinde kira miktarı, kira artış oranı, sözleşme süresi, depozito miktarı (depozito miktarı kira bedelinin 3 kira bedelinden fazla olamaz!) gibi detaylarla birlikte evdeki tüm demirbaşlar ile eksiklerin yer almasına özen göstermelisiniz.

ÖNEMLİ NOT

Evi kiralamadan önce ev sahibine sorulması gereken önemli sorular;

- Elektrik, ısınma ve su giderleri kira miktarına dâhil mi?

- Ev içerisinde ev sahibine ait eşya var mı? (Eşyalı kiralık)

- Boya ve dekorasyon gibi değişiklikler yapabilir miyim?

- Evcil hayvan besleme iznim var mı?

- Evin bakımındaki sorumluluk kime ait?

- Otopark var mı?

Evi tutmaya karar verdikten ve ev sahibi ile anlaştıktan sonra ev sahibi ile kira kontratı yapmayı unutmamalısınız. Kira kontratı, mülk sahibinin evini kullanımınıza bırakması ve sizin de bu evi kira bedelini ödeyerek kullanmanızı resmileştiren  yazılı bir belgedir. Kira kontratı, mülk sahibiyle aranızda söz konusu olabilecek sorunlara karşı güvenlik önlemi işlevi görür. Kira sözleşmesinde belirtilen esasları anlayabilmeniz için sözleşmenin dilinize çevrilmesini istemelisiniz. Yanı sıra iyi seviyede Türkçe bilen bir arkadaşınızdan veya avukatınızdan destek alabilirsiniz.

Kira sözleşmesinde, mülke dair tüm fiziki bilgilerin, açık adres, kira bedeli, sözleşme başlangıcı ve süresi, mülk sahibine ilişkin kişisel bilgilerin, evde bulunan demirbaşların listesinin olduğundan emin olmalısınız.