Kayıt

Çocuğunuzu okula kaydettirmek için, çocuğunuzun yabancı kimlik numarasını içeren kimlik belgesi ile ilgili okula giderek başvuruda bulunmalısınız. İlkokul, ortaokul ve lise için öğrenci velisinin kayıt esnasında gerekli diğer belgelerle başvuruda bulunması gerekmektedir. 

Türkiye dışında bir ülkeden alınmış öğrenim durumu belgesine sahipseniz bulunduğunuz ilin Milli Eğitim Müdürlüğü Denklik Komisyonuna başvurarak denklik belgesi alabilir ve buna göre ilgili okula kayıt yaptırabilirsiniz. Öğrenim durumunu belge ile ispatlayamadığınız durumda, bulunduğunu yerleşim birimindeki Milli Eğitim Müdürlüğü’nde bulunan Denklik Komisyonuna başvurarak seviye tespit sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınav sonucuna göre gerekli yerleştirme işleminiz yapılacaktır.

Önlisans, lisans, lisansüstü ve doktora programlarına kayıt yaptırmak için izlemeniz gereken prosedür ortaöğretim eğitimini tamamladığınız ülkeye göre farklılık göstermektedir. Ortaöğretiminizi Türkiye’de tamamladıysanız Türk öğrenciler için geçerli olan esaslara göre yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırabilirsiniz. Fakat ortaöğretim ve buna denk gelen eğitiminizi Türkiye dışında aldıysanız yabancı öğrenciler için uygulanan prosedürü takip etmeniz gerekir. 

Ortaöğreniminizi Türkiye’de tamamladıysanız Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen sınavlara girerek ilgili program için yeterli puanı almanız gerekir. Ön lisans ve lisans programları için   Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na (YKS), girerek eğitim almak istediğiniz alana uygun puan türünde yeterli puanı almanız gerekir. Türkiye’de ön lisans ve lisans programları için standart bir yerleştirme puanı bulunmamaktadır. İlgili üniversitenin, ilgili programına o yıl için başvuran kişi sayısı, kontenjan vb. etkenlere göre alt puan her yıl değişmektedir. Fakat önceki yılların puanları, sizin konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağı gibi, almanız gereken puan hakkında da fikir verir. Bu sebeple öğrenim görmek istediğiniz üniversite ve program için önceki yılların yerleştirme puanlarını inceleyebilirsiniz. 

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı başvuruları, ÖSYM sistemi ve e-Devlet kapısı üzerinden yapılır. Sınava ilişkin detaylar da yine bu platformlardan öğrenilebilir. Yine aynı platformda ilan edilen sonuçlara göre başvurular gerçekleştirilir. Yapmış olduğunuz tercih sonucunda bir programa yerleşmeniz halinde ilgili üniversiteye şahsen veya yasal temsilciniz aracılığıyla başvurmanız ve gerekli evraklarla kayıt işleminizi yaptırmanız gerekir. 

Devlet üniversitelerinde birinci öğretim için öğrenim ücreti ödemeniz gerekmez. Fakat öğleden sonra ve akşam saatlerinde öğretim verilen ikinci öğretim için öğrenim ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücret üniversiteler ve programlara göre değişiklik gösterir. Bu ücretler için üniversiteniz ile iletişime geçmeniz gerekir.  

ÖNEMLİ NOT
Ön lisans ve lisans programları için sınavlar iki aşamalıdır. Sınavlar Haziran ayında gerçekleştirilir ve tarihler ÖSYM tarafından ilan edilir. Sınav başvuru koşulları, ücretler, sınav giriş ve diğer işlemler için   www.osym.gov.tr adresinden duyuruları takip edebilirsiniz. Başvuru işlemlerini ise ais.osym.gov.tr platformundan gerçekleştirebilirsiniz.

Ön lisans ve lisans programlarına kayıt, yerleştirme sonuçlarının ilanını takiben ÖSYM tarafından ilan edilen tarihlerde yapılır.

Yüksek lisans programına kayıt yaptırabilmek için lisans, doktora programlarına kayıt yaptırabilmek için yüksek lisans mezunu olmak gerekir.

Lisans veya yüksek lisans öğrenimlerini yurt dışında tamamlayan öğrencilerin mezuniyet hallerini belgelendirmeleri ve gerekli denklik işlemlerini yaptırması gerekir. Ayrıca Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na denk olarak yurt dışında girilen sınavlar ve başarı belgeleriyle de yüksek lisans ve doktora başvurusu yapılabilir. Bu işlemlerle ilgili olarak Yüksek Öğretim Kurulu’na başvurarak denklik işlemi yapılması gerekir. 

Yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt olmak için öğrencinin Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) girmesi ve yeterli puanı alması gerekir. Yurtdışında yapılan ve ALES ile denkliği olan GRA ve benzeri sınavlardan alınan puanlar da Türkiye’de lisansüstü programlara kayıt olmanızı sağlar.  Lisansüstü programlarına yerleşebilmek için alt puan sınırı üniversite ve programa göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple başvurmak istediğiniz üniversite ve program hakkında bilgi alarak almanız gereken puanı görebilirsiniz. ALES’te alınan puan yükseköğrenim programına yerleşmek için yeterli değildir fakat barajı geçen her öğrenci ilgili programa başvurabilir. Üniversiteler, programlar için kontenjanları belirler ve yerleştirme için bilimsel yeterlilik veya yabancı dil yeterliliği gibi ek koşullar gerektirebilir.  Bu sebeple başvurulması düşünülen programlarla ilgili olarak, ilgili üniversitelerin ilan ettiği koşullar incelenmeli ve yerine getirilmelidir. 

ALES için www.osym.gov.tr adresinden ilan edilen tarihlerde, başvuru ücretini ödeyerek ve başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Sınav, bahar döneminde 1 ve sonbahar döneminde 2 olmak üzere yıl içerisinde toplamda 3 kez gerçekleştirilir. ALES’le ilgili detaylara www.osym.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. 

Yüksek lisans ve doktora kayıt dönemleri üniversitelere ve programlara göre değişiklik gösterir. Genellikle güz ve bahar dönemleri için kontenjanlar ilan edilir ve belirtilen esaslara göre kayıt yapılır.  

ÖNEMLİ NOT
Öğreniminizi yarıda bıraktığınızda, istemeniz halinde Türkiye’de aldığınız öğrenim süresi ve seviyesini belirten öğrenim belgesi tarafınıza verilecektir.