İkamet İzni Başvurusu

Türkiye’de, vizenin ya da vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da doksan günden fazla kalacak yabancıların ikamet izni almaları zorunludur. Türkiye’de ikamet izni başvuruları e-ikamet sistemi üzerinden (e-ikamet.goc.gov.tr) yapılmaktadır.

İkamet izni başvuruları ilk başvuru, geçiş başvurusu ve ikamet izni uzatma başvurusu şeklinde üç şekilde yapılabilmektedir. İlk başvuru, Türkiye’de ilk kez ikamet başvurusunda bulunmayı, geçiş başvurusu Türkiye’de kalış amaçlarının değişmesi nedeniyle bir ikamet izninden bir başka ikamet iznine geçiş yapmayı ifade eder. İkamet izni uzatma başvurusu ise süresi sona ermekte olan ikamet izni için aynı ilde ve aynı amaçla uzatma başvurusunda bulunmayı ifade etmektedir.

İkamet izni ilk başvurunuzu vize/vize muafiyeti süresi dolmadan önce yapmanız gerekmektedir. Uzatma başvurularınızı ise ikamet izni sürenizin dolmasına altmış gün kalmasından itibaren ve her koşulda ikamet izni süresi dolmadan önce yapmanız gerekmektedir. Geçiş başvuruları kalış amacının değişmesi halinde ve ikamet izni süresi dolmadan önce yapılabilmektedir.

e-İkamet sistemi üzerinden başvurunuzu tamamladıktan sonra ikamet izni başvuru belgeniz ve gerekli diğer belgelerle birlikte randevu tarih ve saatinde başvuruda bulunduğunuz il veya ilçe göç idaresi müdürlüğünde bulunmanız gerekmektedir. Başvuru için gerekli olan belgeleri, başvurunuz sırasında e-ikamet sisteminden öğrenebilirsiniz. Söz konusu belgelere ilişkin bilgiler ile harç ödemeleri için kullanacağınız tahakkuk numarası ikamet izni başvuru belgesinde yer almaktadır.

İkamet izni başvuruları mülakat ve değerlendirme sürecinden sonra en fazla 90 gün içinde sonuçlandırılmaktadır.

Başvuru sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek veya başvurunuzun sonucunu öğrenmek için www.e-ikamet.goc.gov.tr adresini ziyaret edebilir veya YİMER157’yi arayabilirsiniz.


ÖNEMLİ

İkamet izni başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi durumunda kişisel bilgilerinizi, 99 ile başlayan yabancı kimlik numaranızı ve ikamet ilinizi içeren ikamet izni belgeniz başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz adrese posta yoluyla size ulaştırılacaktır. Dolayısıyla, başvuru sırasında doğru ve eksiksiz adres bilgisi vermiş olduğunuzdan emin olmalısınız.


NOT: Randevu tarihinde il göç idaresi müdürlüğüne belgelerinizi teslim ederek ikamet izni başvurunuzu tamamladığınızda, il göç idaresi müdürlüğünce ikamet izni müracaat belgesi tarafınıza verilecektir. İkamet izni belgeniz henüz elinize ulaşmamışsa, müracaat belgeniz ve ikamet izni başvuru harcını ödediğinize ilişkin makbuz ile 15 günü aşmayacak şekilde Türkiye’den çıkış ve Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz.

 

ÖNEMLİ

İkamet izni talepleri yalnızca Göç İdaresi Başkanlığının kurumsal internet sitesinde (www.goc.gov.tr) yer alan e-ikamet sistemi (e-ikamet.goc.gov.tr) üzerinden yapılmaktadır.

Web tarayıcılarında reklam vererek ilk sırada karşımıza çıkan “com, com.tr vb.” uzantılı web sitelerinden ikamet izni başvurusu yapılmamakta olup bu tür siteler hukuka aykırı bir şekilde yabancıların kişisel verilerine ulaşmakta ve ikamet başvurusu yapma vaadiyle kişileri dolandırmaktadır. Aracı, iş takipçisi, komisyoncu gibi isimlerle anılan üçüncü kişilerle hizmet yürütülmemekte olup bu kişilere itibar edilmemelidir.

Başvuru sırasında veya sonrasında hiçbir şekilde bireysel ya da şirket banka hesabına para yatırılması usulü bulunmamaktadır.

İkamet izni harç bedeli, belge bedeli ve tek giriş vize harcı ile diğer alacakların takip ve tahsilatı vergi dairesi müdürlüklerince yapılmakta olup, vergi, harç, ceza ve diğer alacaklar vergi daireleri vezneleri haricinde belli bankalar üzerinden tahsil edilmektedir. Harç ödemeleri, maliye veznelerine gidilmeksizin internet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) aracılığı ile de ödenebilmektedir.


Türkiye’de Kalınacak Adres

İkamet izni başvurusunda bulunurken Türkiye’de kalacağınız adres bilgilerini vermeniz gerekir. Türkiye’de kalacağınız adres, sabit bir adres veya konaklama tesisine ait adreslerden biri olabilir. Ancak, her halükârda adres bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak beyan etmeniz gerekmektedir. Ayrıca ikamet izni belgesinin adrese ulaştırılabilmesi için adres, telefon numarası veya e-posta bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

İkamet izni süresi içerisinde adres bilgilerinin değişmesi halinde 20 (yirmi) iş günü içerisinde il göç idaresi müdürlüğüne ve/veya ilçe nüfus müdürlüğüne gerekli belgelerin ibraz edilmesi ve adresinizin tescil edilmesi gerekir.


ÖNEMLİ NOT

Yabancılara ilişkin iş ve işlemlerde Göç İdaresi Başkanlığı üçüncü gerçek kişi ve/veya tüzel kişiler ile çalışmamaktadır. Belli bir ücret karşılığında iş yapan şahıs veya firmalar tarafından ikamet izni başvurularında kullanılmak üzere sahte belge üretildiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda ikamet izni başvurularının bizzat yapılması ve üçüncü gerçek ve/veya tüzel kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir.

Yabancılara verilecek ikamet izni ve Dışişleri Bakanlığı tasdik harçları:

Harç ödemelerinin maliye veznelerine gidilmeksizin internet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) aracılığı ile ödenebilmesi mümkündür. Bu kapsamda, e-ikamet başvurusu sonrası üretilen tahakkuk numarası ile 9233 kodlu Göç İdaresi İkamet Harcı ve 9207 kodlu - İkametgâh Tezkeresi Defter Satış Bedeli Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden ödenebilecektir. Tahakkuk numaranız ikamet izni başvuru belgenizde yer almaktadır.

 

Ödeme için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

-https://ivd.gib.gov.tr adresine giriniz.

-İnteraktif Vergi Dairesi Hızlı Ödeme/Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme menüsüne tıklayınız

-Göç İdaresi İkamet Tezkeresi Harç Ödeme başlığını tıklayınız

-Ödemenin yapılabilmesi için “Başvuru Numarası”nı (e-ikamet başvuru sonrası üretilen tahakkuk numarası) giriniz ve “Sorgula” ile bu numaraya kayıtlı borçları listeleyiniz.

-Güvenlik kodunu girerek ödeme aşamasına geçiniz.

İkamet izni başvurusunda ödemeniz gereken harç miktarını öğrenmek için tıklayınız.