Ev Satın Almak

Türkiye’de yabancılara taşınmaz mülk (ev, arsa, dükkân vb.) satın alma hakkı tanınmıştır. Bu doğrultuda bugüne dek yabancıların Türkiye’de milyarlarca Dolar gayrimenkul yatırımı bulunuyor. Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmak isteyen yabancılar en çok İstanbul, Antalya, Bursa, Muğla, Ankara, Aydın, Yalova, Mersin, Sakarya ve İzmir’i tercih ediyor. 

Türkiye’de yabancıların gayrimenkul satın alma hakkı bazı sınırlamalara tabiidir. Hangi ülke vatandaşlarının , hangi koşullar altında gayrimenkul alabileceğiyle ilgili yasal düzenlemeler mevcuttur. 

BİLGİ

Söz konusu sınırlamalar ve koşullar hakkında detaylı bilgi için; yurt dışında iseniz bulunduğunuz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları ile varsa Tapu ve Kadastro Yurt Dışı Temsilciliklerine, Türkiye’de iseniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ya da ilgili tapu müdürlüklerine  başvurabilirsiniz.

Ayrıca yabancıların Türkiye’de taşınmaz edinimine ilişkin hukuki bilgi, başvuru ve işlem süreçleri, taşınmaza yönelik mekânsal veriler ile istatistiki bilgiler gibi pek çok bilgiye 6 dilde hizmet veren “Your Key Türkiye” portalından ulaşabilirsiniz.
Bulunduğunuz şehirdeki tapu müdürlüğünün iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.  
Türkiye’de taşınmazların satışı sadece tapu müdürlüklerinde yapılmakta olup, noterde yapılan sözleşmeler taşınmazın devri vaadine ilişkindir. Ayrıca noterde düzenlenen satış vaadi sözleşmeleri de tapu siciline tescil edilmedikçe üçüncü kişilere karşı hüküm ifade etmez.

Taşınmaz satın alırken ilgili tapu  müdürlüklerine yapacağınız başvuruda bazı evrakları yanınızda bulundurmanız gerekir: 

- Kimlik belgesi veya pasaport

- Taşınmazlara ilişkin işlem yapabilmek için Vekaletnamenin Türk mevzuatı gereği aranılan şartları taşıması gerekmektedir. Buna vekaletnameler, ya yurtdışında bulunan konsolosluklarımızca düzenlenmeli veya yabancı ülke noterliğince düzenlenecek ise düzenlendiği ülkenin resmi dilinde, fotoğraflı olarak (fotoğrafın üzeri mühürlü olmalı), düzenlendiği ülkeye göre apostille şerhi veya Türk konsolosluğu onayı içermelidir. Yurt dışından verilen vekaletnameler esas alınarak vekaleten işlem yaptırıyorsanız, vekaletinizin tercümesiyle beraber vekaletnamelerin aslı veya onaylanmış bir örneğini hazır bulundurmanız gerekir. 

Ev kiralarken dikkat etmeniz gereken hususlara ev satın alırken de dikkat etmeniz tavsiye edilir. Satış sözleşmeleri yapılmadan önce, söz konusu evin sahipliği ve üzerinde herhangi bir ipotek vb. kısıtlama olup olmadığını Tapu ve Kadastro İl Müdürlüklerinden veya Tapu Sicil Müdürlüklerinden kontrol etmelisiniz. Almak istediğiniz taşınmaza ilişkin mülk sahibi ile anlaşmaya vardıktan sonra satış işleminin gerçekleştirilmesi için Tapu Sicil Müdürlüklerine başvurmanız gerekir. 

Alım-Satım konusunda herhangi bir anlaşmazlık çıkması halinde, durumun yargıya taşınması ve Türk mahkemelerinde dava açılması gerekmektedir. 

Türkiye’de ev alırken bankalardan ev kredisi kullanmanız mümkündür. Her bankanın ev kredisi kullandırma şartları farklıdır. Ev satın alırken kredi kullanmak istiyorsanız, bankaların ev kredisi koşulları hakkında bilgi edinmeniz önerilir.  

Türkiye’de en yaygın şekilde ev satın alma, internet üzerinden verilen ilanlar ya da emlak danışmanları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Satın alma işleminin emlak danışmanları aracılığıyla gerçekleştirilmesi durumda satın alan kişi %2 komisyon+KDV ödemekle yükümlüdür.


ÖNEMLİ NOT

Taşınmaz satın alma işlemi sırasında dikkatli davranmanız sizin yararınıza olacaktır. Taşınmaz satış işlemi yapmak üzere Tapu Müdürlüğünde devir işlemleri ile ücret ödemesinin aynı anda yapılması tavsiye edilir. Taşınmaz satışında para transferi için tapu-takas sistemi ile ödeme yapılması işlemin güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Türkiye’de geçerli mevzuata göre, taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan resmi sözleşmeler tapu müdürlüklerinde yapılmakta olup alıcı ve satıcının farklı yerlerde bulunması durumunda bulundukları yer tapu müdürlüklerine başvurarak taşınmazın alım-satım işlemini yapabilmeleri mümkündür. Bunun yanı sıra Berlin Büyükelçiliği bünyesinde faaliyette bulunan Tapu Temsilciliğinde de tapu işlemleri yapılmakta olup Türkiye’de bulunan taşınmazların alım-satım işlemleri buradan yapılabilmektedir. Yabancı kişinin Türkiye’de taşınmaz edinebilmesi için ikamet izninin bulunması gerekmez. Bunun yanı sıra Türkiye’de taşınmaz malı bulunan yabancılara 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince, kısa dönem ikamet izni verilmektedir. Tapu müdürlüklerinde yapılacak işlemler için webtapu ve e-randevu sistemi veya Alo 181 çağrı merkezi kullanılarak randevu alınabilmektedir. (Yabancı kimlik numarası ve e-devlet şifresi bulunan yabancılar e-devlet aracılığı ile web-tapu üzerinden randevu alabilirken vergi kimlik numarası bulunan yabancıların e-randevu aracılığı ile randevu alabilmeleri mümkündür.)