Doğum

Türkiye, doğumdan kaynaklanan ölüm oranının oldukça az olduğu ülkelerden birisidir. Doğumun sağlıklı koşullarda ve yetkili bir sağlık tesisinde (hastane, doğumevi vb.) yapılmasının ve doğum sonrası dönemde düzenli olarak kontrole gitmenin anne ve bebek ölümlerini azalttığı bilinmektedir. 

Türkiye’de kadın çalışansanız, doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta süresince doğum izniniz bulunmaktadır. Bu süre zarfında işten çıkarılma riski ile anne ve çocuk sağlığına zararlı çalışma şartına karşı koruma altındasınız. Bu izninizin bitmesi durumunda yazılı talepte bulunarak 6 aya kadar ücretsiz izin alabilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar günlük 1,5 saatlik süt iznine sahipsiniz.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa gereğince doğum gerçekleştikten sonraki 30 gün içinde Nüfus Müdürlüğüne giderek çocuğunuzun doğum kaydını yaptırmanız ve kayıt sonrasında nüfus müdürlüğü tarafından düzenlenen doğum kaydına ilişkin belge ile birlikte 20 iş günü içerisinde de İl Göç İdaresi Müdürlüğüne giderek bildirimde bulunmanız gerekmektedir.  Doğumun kaydedilmesi sırasında ana ve babaya ilişkin kişisel belgeler ve doğum raporunu sunmanız gerekmektedir. Doğum raporuna sahip olmamanız durumunda beyan bilgisi kabul edilebilir. 

ÖNEMLİ NOT:

Çocuğunuzun doğum kayıtlarının Nüfus Müdürlüğüne ve İl Göç İdaresi Müdürlüğüne yaptırılmaması kendisine sağlanacak olan hak ve hizmetlerden faydalanamamasına sebep olacaktır.