Cenaze İşlemleri

Ölüm acı veren ama kaçınılmaz bir gerçektir. Geride kalanların ölen için yapacağı son görev, onu inancına uygun biçimde son yolculuğuna uğurlamaktır. Bu durumda yardım alınacak doğru kurumlara başvurabilmek, acı ve üzüntü içindeki insanların işini kolaylaştıracaktır.

Bir insan öldüğü zaman yapılması gereken bazı kanuni işlemler vardır. Bunlar işlem sırasına göre şunlardır: Ölüm ve defin izin belgesi alma, cenazeyi defne hazırlama, cenazeyi nakletme, cenazeyi defnetme, ölüm olayını nüfus müdürlüğüne bildirme. Vefat eden kişi hastanede yaşamını yitirdiyse ölüm belgesi prosedür gereği hazırlanır. Fakat kişi hastane dışında yaşamını yitirdiyse, bulunduğunuz kentteki sağlık birimlerine haber verilmeli ve tıbbi muayene edilmelidir. Bunu takiben ölüm belgesi hazırlanır. Türkiye’de cenaze ve defin işlemlerinden belediyeler sorumludur. Dolayısıyla cenaze işlemlerinin yerine getirilebilmesi için bulunduğunu yerleşim biriminden sorumlu belediyeye başvurmanız gerekir.  Belediyeler cenaze hizmetleri konusunda 24 saat hizmet verir. 

ÖNEMLİ NOT
Alo 188 cenaze hizmetleri 
Büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere birçok kentlerde Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı bulunmaktadır. Yakınınızı kaybettiğinizde öncelikle ücretsiz Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı'nı arayarak yapması gerekenler konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu hattın olmadığı belediyelerde cenaze hizmetleri birimine müracaat edebilirsiniz.

Türkiye’de cenazeler, gömme şeklinde defnedilmektedir.

Türkiye’de bulunduğunuz süre zarfında, bir yakınınızın yaşamını yitirmesi halinde, Türk vatandaşlarına sağlanan hizmetlerin tümü, aynı hassasiyetle tarafınıza karşı yerine getirilir. Ailenin veya ölenin yakınlarının talebi doğrultusunda, vefat eden kişinin dinine göre dini gerekliliklerin yerine getirilmesi sağlanır. Bu durumda olanların defin merasimleri, ölenin mensup olduğu inancın din görevlisi tarafından yerine getirilir. Diğer işlemler yine belediyelerin görevidir. Cenazenin defnedileceği yerde diğer din mensupları için ayrılmış özel mezarlıklar varsa ölen kişi orada defnedilir. Olmaması halinde, o şehir mezarlığının uygun bir bölümünde ayrı bir yer tahsis edilebilir.  Belediyeler cenaze işlemlerinde “mezar yeri kullanım ücreti” dışında bedel tahsil edemez. Ancak fakirlerin, kimsesizlerin, ceninlerin cenaze işlemlerinden ücret alınmaz. 

Cenaze Nakli

Vefat eden kişinin ailesi veya yakınlarının talebi doğrultusunda, cenazenin başka bir yerleşim yerinin mezarlığına veya ülke dışına nakli gerekebilir. 

Şehir dışına veya ülke dışına nakledilecek cenazeler için ilçe belediyesi sağlık işleri biriminden cenaze yol izin belgesi alınmalıdır. Yurt dışına çıkarılacak cenazeler için aynı zamanda cenaze geçiş belgesi alınmalıdır.  Bu izin belgeleri Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün sağlık işleri görevlilerine teslim edilerek nakil gerçekleştirilir. Yanı sıra nakil edilecek cenazelerin tabutlarının koku ve sıvı sızdırmaz olması gereklidir. 

Şehir dışı nakil hizmetleri, belediye uygulamalarına göre ücretli veya ücretsiz şekilde karşılanabilir.

Ölümler, ölüm olayının meydana geldiği tarihten itibaren 10 gün içinde nüfus müdürlüğüne bildirilir. Bunu, defin izin belgesini düzenleyen birim yapar. Türkiye’de bulunduğunuz dönemde bir yakınınızın yaşamını yitirmesi halinde, ölüm olayını İl Göç İdaresi Müdürlüklerine bildirmeniz gerekir.