Burs Olanakları

Türkiye Cumhuriyeti tarafından uluslararası öğrencilere çeşitli kademelerde farklı burs imkanları sunulmaktadır.  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bünyesinde verilen “Türkiye Bursları” ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde verilen “Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursu” Türkiye’de kamu kaynaklı faydalanabileceğiniz bursları oluşturuyor. Yanı sıra birçok vakıf tarafından lisans ve lisansüstü programlar için burs programları bulunmaktadır. Bu programlardan faydalanabilmek için vakıflarla iletişime geçerek başvuru koşulları hakkında bilgi almanız gerekmektedir. 

Türkiye Bursları

Türkiye’de yabancı uyruklu öğrencilere verilen kamu kaynaklı yükseköğrenim burslarının en bilineni Türkiye Burslarıdır. Burs programı kapsamında öğrencilere; aylık burs, üniversite öğrenim harcı, sağlık sigortası, yurt, Türkçe eğitimi ve geliş-gidiş ulaşım desteği sağlanmaktadır.

Türkiye Burslusu olmaya hak kazanan öğrenciler, yerleştirildikleri üniversiteye eğitim ücreti ödemezler. Öğrenciler, Türkiye Burslusu olarak aylık olarak eğitim düzeylerine göre burs alırlar. Yanı sıra bu öğrenciler devlet yurtlarında ücretsiz olarak konaklama hakkına sahiptirler. 

Türkiye Burslusu öğrenciler Türkiye’deki eğitimlerine başlamadan önce 1 yıl Türkçe dil eğitimi alırlar ve bu süre boyunca burs olanaklarından aynı şekilde faydalanmaya devam ederler. Yanı sıra sağlık güvencesi, ulaşım katkısı gibi ek imkanlara da sahip olurlar. 

ÖNEMLİ NOT

Avrupa Birliği çerçevesinde yürütülen projelerle Yükseköğretim Kurulu’nun ikili anlaşmalar çerçevesinde ya da üniversitelerin verdiği burslarla ülkemize gelen yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye Bursları kapsamı dışındadır.

Siz de Türkiye Burslarına başvurabilir ve bu imkanların tümünden faydalanabilirsiniz. Türkiye Bursları gerekli koşulları yerine getiren, dünyanın bütün ülkelerinden adaylara açıktır. Burs programları, burs miktarları, başvuru koşulları ve burs programlarına göre akademik başarı düzeyleri için www.türkiyeburslari.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

BİLGİ

Türkiye Bursları hakkında detaylı bilgiyi www.türkiyeburslari.gov.tr adresinden edinebilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen burslar hakkında detaylı bilgiye erişmek için tıklayınız.