Alışveriş

Türkiye’de serbest piyasa ekonomisi geçerlidir dolayısıyla alışveriş yapabileceğiniz çok çeşitli satıcılar bulunmakta ve ürünlerin ve hizmetlerin fiyatı satıcının fiyat politikasına göre değişkenlik göstermektedir. Satıcılar ürünlerini farklı mecralarda (telefonla satış, internet, geleneksel satış vb.) satışa sunmaktadırlar. İhtiyacınız olan ürünleri bu mecralardan araştırarak kendiniz için en uygun olan ürünü en uygun satıcıdan alabilirsiniz.

Geleneksel Alışveriş: Satıcının bir dükkânda ürünlerini sergilemesi ve müşterinin dükkâna giderek alacağı ürünü seçmesi yöntemidir. 

Uzaktan Alışveriş: Satıcı ve alıcının aynı ortamda bulunmadan uzaktan iletişim araçları ile (internet, telefon vb.) gerçekleştirilen ve “Mesafeli Sözleşme” ile gerçekleşen satış işlemleridir.

Kapıdan Alışveriş: Satıcının sizin ev veya işyerinize gelerek yaptığı satışlardır. “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşme” ile gerçekleşen satış işlemleridir

Alışverişlerinizde dikkat etmeniz gereken hususlar: 

- Aldığınız ürünün fiş veya faturasını satıcıdan talep etmelisiniz.

- Fiş veya fatura yasal bir alışveriş gerçekleştirilmesinin ön şartıdır, ayrıca ürün iade ve değişimleri başta olmak üzere tüketici haklarından faydalanmanızı sağlar.

- Etiketsiz ürünler alınmamalıdır.

- Satın aldığınız bazı ürünlerde ürünün kalitesini güvence altına alan CE, TSE veya TSEK vb. damgaları bulunmaktadır. Bu kuruluşlar ürünleri önceden denetleyerek belirli standartlarda olduğunun tüketiciler tarafından bilinmesini sağlar. Söz konusu damgaları taşıyan ürünleri satın almanız yararınıza olacaktır.

- Satın aldığınız dayanıklı ürünler genellikle garanti kapsamındadır, garanti kapsamı için aldığınız ürünün garanti belgesini incelemeniz ve saklamanız gerekmektedir. 

ÖNEMLİ NOT

Türkiye’de satın alınacak ürün ve hizmetlerin fiyatına ilişkin pazarlık yapılabilmektedir. Ancak süper marketler, bazı giyim mağazaları gibi üzerinde fiyat etiketi bulunan ve fiyat politikasını tüm ülke çapında belirlemiş kurumsal firmalar genel olarak pazarlık yapmamaktadır.

Tüketici Hakları

- Türkiye’de tüketicilerin korunması için çeşitli yasal ve idari düzenlemeler bulunmaktadır. Tüketici olarak bu haklarını öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

- Bir mal veya hizmeti almadan önce satıcı tarafından bilgilendirilmek hakkınızdır (ürünün özellikleri, fiyatı vb.).

- Aldığınız ürünün niteliğine göre satıcı belirli bir süre ürünün bakım ve onarımından sorumludur (detaylar için alacağınız ürün garanti belgesini inceleyiniz).

- Satıcı, satın aldığınız ürün veya hizmeti daha önce sözleşmede belirtilen koşullarda size teslim etmekle yükümlüdür.  

- Ayrıca aldığınız ürün daha önce size belirtilen özelliklerde değilse, eksik veya kusuru bulunuyorsa ürünü iade etme hakkınız, satış bedeli üzerinden indirim isteme hakkınız, ürünün ücretsiz tamirini isteme hakkınız veya yenisi ile değişimini isteme hakkınız bulunmaktadır.

- Haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız; Tüketici Hakem Heyetine ücretsiz başvurabilirsiniz, sizden herhangi bir harç veya ücret talep edilmez. Alınan ürünün parasal değerine göre başvurulacak hakem heyeti değişiklik göstermektedir. Bu değerler her yıl yeniden belirlenmektedir.

- Tüketici Hakem Heyetine illerde Ticaret İl Müdürlüğünden, İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetine kaymakamlık binalarından, Tüketici Mahkemelerine ise adliye binalarından ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için Ticaret İl Müdürlüklerinin web sitelerine bakınız.