Abonelik İşlemleri

Abonelik İşlemleri

Elektrik Aboneliği

Satın aldığınız ya da kiraladığınız ev veya iş yerine elektrik aboneliği yaptırmak için bulunduğunuz ildeki, servis sağlayıcısına başvurmanız gerekir. Her ildeki dağıtım hizmeti farklı kurumlar tarafından verilmektedir. Bu sebeple internet üzerinden ya da yakınlarınız veya komşularınız aracılığıyla ilinizdeki servis sağlayıcının bilgisini edinebilirsiniz. 

Abonelik işlemleri sırasında zorunlu deprem sigortasını ibraz etmeniz gereklidir. Elektrik aboneliği için elektrik sağlayıcı firma tarafından güvence bedeli istenilecektir. Bu bedel, elektrik aboneliğinizin sona erdiğinde size geri ödenecektir. Gerekli evraklar ve diğer sorularınız için şehrinizde bulunan servis sağlayıcısının internet sitesinden, müşteri hizmetlerinden veya hizmet noktasından bilgi alabilirsiniz.  

Daha önceden oturduğunuz ev varsa ve bu eve ilişkin elektrik aboneliği yaptırdıysanız, önceki eve ait aboneliği kapattırmalı ve yeni adresinize abonelik taşıma işlemi yaptırmalısınız. Abonelik sözleşmesi yapmak için bölgede görevli elektrik satış şirketine başvurmanız gerekmektedir.

Su Aboneliği

Türkiye’de konut ve iş yerlerine sağlanan su dağıtım hizmeti, ilgili belediyeler tarafından sağlanmaktadır. Büyükşehir olan Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van illerinde yaşıyorsanız büyükşehir belediyesi su ve kanalizasyon idaresi genel müdürlüğüne, diğer yerleşim yerlerinde yaşıyorsanız ilgili belediyenin su ve kanalizasyon hizmeti veren müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir.

Başvuru esnasında adres bilgilerini doğru ve eksiksiz bildirdiğinizden emin olun. İlgili belediye tarafından, su aboneliği için güvence bedeli isteyecektir. Bu bedel her belediye için farklılık göstermektedir. Bu sebeple ilgili belediyenin web sitesi, müşteri hizmetleri veya hizmet noktası aracılığıyla gerekli bilgiler konusunda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Abonelik kaydınızı yerine getirdikten sonra teknik ekip tarafından su aboneliğiniz başlatılacaktır. 

Doğalgaz Aboneliği

Satın aldığınız ya da kiraladığınız evin ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için doğalgaz aboneliği yaptırmalısınız. Her şehirde, yerleşim biriminin doğalgaz ihtiyacını karşılamak için farklı servis sağlayıcılar bulunur. Ancak, hâlihazırda Türkiye’nin her yerinde doğalgaz hattı bulunmamaktadır.

Bulunduğunuz ildeki doğalgaz sağlayıcısının internet sitesini inceleyerek, müşteri hizmetlerini arayarak veya hizmet noktasını ziyaret ederek daha net bilgi edinebilirsiniz. 

Abonelik işlemleri sırasında servis sağlayıcılar tarafından konut veya iş yerine ait zorunlu deprem sigortasını ibraz etmeniz gereklidir. Öte yandan doğalgaz aboneliği için servis sağlayıcı güvence bedeli istenilecektir. Bu bedel, doğalgaz aboneliğiniz sona erdiğinde size geri ödenecektir. Eğer kartlı (ön ödemeli) doğalgaz sayacı kullanılıyorsa, güvence bedeli ödenmesi gerekmez. Kullanıma başlamak için, abone merkezinden ya da yetkili noktalardan karta kontör yüklemek yeterlidir.

Daha önceden oturduğunuz ev varsa ve bu eve ilişkin doğalgaz aboneliği yaptırdıysanız, önceki eve ait aboneliği kapattırmalı ve yeni adresinize abonelik taşıma işlemi yaptırmalısınız.

ÖNEMLİ NOT
Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak ev sahibinin sorumluluğundadır. Eğer oturduğunuz evde kiracıysanız, ev sahibinizden Zorunlu Deprem Sigortası belgesini isteyiniz. Eğer yoksa, yaptırması gerekir. Bu konuda sizin bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. 

Telefon, Kablolu Yayın, İnternet, Uydu Platform Aboneliği

Türkiye’de tuttuğunuz evinize veya iş yerinize telefon, kablolu TV yayını, internet, uydu platform aboneliği yapabilirsiniz. Her bir abonelik için başvuru koşulları hizmet türüne ve sağlayıcıya göre değişebilmektedir. 

Abonelik başvuruları servis sağlayıcıya göre şahsen, telefonla veya internet üzerinden yapabilirsiniz. Servis sağlayıcıları tarafından kampanyalar yapılabilmekte, hizmetlerle ilgili çeşitli taahhütlü veya taahhütsüz paket ve tarifeleri bulunmaktadır. Abonelik sırasında ihtiyacınıza göre bu paket veya tarifelerden birini seçmeniz gerekir. Bu sebeple ilgili hizmete göre ihtiyacınızı belirlemeniz önemlidir. 

Tüm bu abonelik türleri, başvuru koşulları, gerekli belgeler ve hizmetlere ilişkin detaylı bilgi için servis sağlayıcılarıyla iletişime geçebilirsiniz. Her bir servis türü için ilgili servis sağlayıcının müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir veya doğrudan hizmet noktalarını ziyaret edebilirsiniz. 

Hizmet alınmaya başlanması için dağıtım şirketinden yetkili ekibin gelip ve tesisatı kullanıma açması gerekmektedir. Bunun için şirket tarafından randevu verilir. Hizmetin bağlanacağı randevu tarih ve saatinde adreste abonenin veya bir yakınının bulunması gerekmektedir.